چطور حق خود را از دیگران بگیریم ؟

چطور حق خود را از دیگران بگیریم ؟

شنبه 29 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

چطور حق خود را از دیگران بگیریم ؟

چگونه و چطور حق خود را از دیگران بگیریم ؟

عدم وجود روحیه و نداشتن اعتماد به نفس و یا کمبود آن نوعی معضل در برخی از افراد به حساب می آید. شاید بهتر باشد در ابتدا خجالت زدگی را تعریف کنیم :

خجالت زدگی به این معناست که شما در هنگام تعامل با دیگران واهمه و ترس وجودتان را فرا بگیرد. حتی ممکن است شما در اعماق وجودتان این ترس را نداشته باشید اما خجالتی بودن باعث می شود که استرس وجودتان را فرا بگیرد و نتوانید با دیگران به تعامل و ارتباط بپردازید. معمولا این گونه افراد در صورتی که نتوانند معضل عدم اعتماد به نفس را بر طرف کنند رفته رفته منزوی می شوند و از تعامل با دیگران باز می مانند.
اگر شما هم دچار چنین معضلی هستید توصیه می کنم این مقاله را دنبال کنید.

چطور حق خود را از دیگران بگیریم ؟

شما در جامعه دچار کمرویی هستید؟

اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است. باید به شما بگویم که اولین فردی نیستید که این معضل را دارید تحقیقات آماری نشان داده است که حدود 48 درصد از مردم ایالات متحده آمریکا نیز در روابط خود از کمرویی رنج می برند. بررسی ها نشان داده وجود این معضل در سطح جهان امروزی رشد چشم گیری داشته و در حال افزایش روز افزون است. یکی از مسائلی که به این مشکل دامن زده است وجود ابزارهای ارتباطی و فناوری گوناگون از قبیل لپ تاپ، تبلت و … است که انسان ها سعی می کنند خودشان را از ایجاد ارتباطات مستقیم پنهان کرده و همواره برای ایجاد روابط از این ابزارها استفاده کنند.

چطور حق خود را از دیگران بگیریم ؟

خصوصیات عمده کم روها

یکی از خصوصیات عمده افرادی که دارای کمرویی و عدم اعتماد به نفس هستند این است که در اکثر موارد با نگرش فوق العاده منفی خودشان را قضاوت می کنند و بسیار کنجکاو هستند که دیگران نسبت به آن چه چیزی فکر می کنند. افراد که از کمرویی رنج می برند معمولا وقت و انرژی برای مخفی کردن این عدم اعتماد به نفس صرف می کنند. از دیگر ویژگی های همین افراد این است که وقت زیادی را مشغول صحبت ها درونی با خود هستند. حس در وجودشان به آن ها عدم وجود امنیت و منفی نگری را القا می کند. این گونه انسان ها معمولا در پیدا کردن هم صحبت و یا دوست ها تازه دچار مشکل هستند این عدم برقراری ارتباط باعث می شود به تدریج به اختلالات روحی و افسردگی گرایش پیدا کنند.
زمانی که استرس وجودشان را در جمع فرا بگیرد این تصور در فکر اطرافیان به وجود می آید که احتمالا آن ها انسانی هایی هستند که به علت مغرور بودن تمایلی به ایجاد ارتباط با دیگران ندارند.

چطور حق خود را از دیگران بگیریم ؟

نقش اعتماد به نفس

انسان هایی که عدم اعتماد به نفس دارند همه تمرکزشان به نحوه برخورد و ظاهرشان هستند و بجای لذت بردن از جمعی که هستند بیشتر سعی می کنند حواسشان به خودشان جمع باشد که مبادا اشتباهی کنند و دیگران در مورد آن ها قضاوت کنند.
اگر به دنبال این هستید که معضل کمرویی و اعتماد به نفس را بر طرف کنید به توصیه های زیر توجه کنید:

خودتان را در موقعیت هایی که حس امنی دارید قرار دهید و داشتن اعتماد به نفس را تجربه کنید.
سعی کنید خود را در موقعیت هایی مانند رفتن به بناهای تاریخی یا خرید از یک فروشگاه قرار دهید. با سلام یا صحبت های متداول در جمع سعی کنید این دلهره ای که وجودتان را فرا گرفته بود از بین ببرید.

 

صحبت کردن را تمرین کنید

موضوع و مسائل ساده ای را برای صحبت کردن با دیگران در نظر بگیرید و سعی کنید خود را در موقعیت هایی برای صحبت کردن با دیگران قرار دهید. نظر آن ها را پیرامون مسائل گوناگون جویا بشید تا طلسم عدم اعتماد به نفس در شما از بین رود.

 

به نقاط مثبت خود در تعامل اجتماعی بها دهید

یکی دیگر از مهارت های لازم برای ایجاد ارتباط این است که وقتی با فردی در حال صحبت و یا تعامل هستید، بررسی کنید و روی رفتارها شایسته ای که انجام داده اید تفکر کنید که آن ها را تقویت کنید و با واقع بینی خود را برای ادامه مسیر برای از بین رفتن کمرویی قرار دهید.

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *