چطور درس های مدرسه را در حافظه خود نگه داریم؟

چطور درس های مدرسه را در حافظه خود نگه داریم؟

چطور درس های مدرسه را در حافظه خود نگه داریم؟

اگر بخواهید چیزی یاد بگیرید به دو نوع دانش نیاز دارید: یکی در مورد موضوع مورد نظرتان مثل ریاضی، برنامه نویسی یا تاریخ و دیگری در مورد نحوه یادگیری. با این حال آموزش و پرورش تنها به آموزش یک مورد می پردازد، در صورتی که اشکال در نحوه یادگیری خود مشکل بزرگی است که هم در مدرسه و بعدها در محل کارتان مشکل ساز خواهد بود. برای این که در دراز مدت موفق باشد باید در طول زمان مهارت های جدیدی را به مهارت ها و دانسته های قبلیتان اضافه کنید.

آنی موفی پائول، نویسنده ای در حوزه روانشناسی می گوید: “پدر و مادرها و معلمان در آموزش اول به خوبی عمل می کنند. در واقع همه ما در صحبت کردن در مورد اطلاعاتی که ملموس هستند مانند نام ها، تاریخ، اعداد و حقایق مشکلی نداریم اما راهنمایی هایی که در مورد یادگیری ارائه می دهیم حساب و کتابی ندارد و خود را در نتایج نشان می دهد.”

4 استراتژی مفید برای این که هر چیزی را به خاطر بسپارید

پژوهش هایی که در حوزه آموزش انجام شد، نشان می دهد که دانش آموزان ضعیف، در درک استراتژی های شناختی که به فرد اجازه یادگیری مطلوب می دهد کمبودهای اساسی دارند. پائول عقیده دارد که بخشی از عملکرد ضعیف دانش آموزان به این دلیل است که مطالب زیادی از نحوه عملکرد خود فرآیند یادگیری نمی دانند و این خود یک مسئله فرهنگی است.

نویسندگان علم یادگیری موفق و اساتید روانشناسی دانشگاه واشنگتون در سنت لوییس، هنری رودیگر و مارک مک دانیل، می گویند: “نحوه آموزش و مطالعه ما تا مقدار زیادی ترکیبی از نظریه فوت و فن و شهود می باشد. به همین دلیل بهتر است که فوت و فن ها را کنار گذاشته و به سراغ استراتژی بروند که در عمل اثرگذار ترند.”

خودتان را مجبور به یادآوری کنید

بخشی از یادگیری که خیلی ناخوشایند است سخت بودن آن است. نویسندگان کتاب می گویند که در ورزش وزنه برداری با تمرین بلند کردن وزنه هایی بیش از توان است عضله ها تقویت می شوند. بهترین یادگیری نیز زمانی اتفاق میوفتد که با دشواری روبه رو هستید.

بهره بردن از این حقیقت ساده است ولی آسان نیست. باید خود را وادار کنید تا چیزهایی را که به خاطر سپردید به یاد بیاورید. استفاده از فلش کارت در این زمینه کمک کننده است.

فریب یادگیری آسان را نخورید

اگر حس کردید که یادگیری مطلبی که در خواندن آن هستید آسان است، بهتر است مراقب باشید زیرا این حس شما را به دردسر خواهد انداخت. برای مثال تصور کنید که در فرودگاه هستید و می خواهید بدانید که به کدام گیت باید مراجعه کنید. به مانیتورهای ترمینال نگاهی می کنید و می بینید که گیت مورد نظر شما B44 است.

با خود می گویید که به خاطر سپردن B44 آسان است. مشغول گوشی خود می شوید و بعد از مدتی می بینید که فراموش کردید باید به کجا بروید. مثل مواقعی که با وجود نگاه به ساعت فراموش می کنید که ساعت چند بوده است.

اما راه جایگزین آن چیست؟ به مانیتور نگاه می کنید و شماره گیت را می خوانید. بعد از آن روی خود را برگردانده و از خود می پرسید که شماره گیت چند بود؟ در صورت به خاطر آوردن مشغول باقی کارهای خود می شوید.

اطلاعات تازه را به قبلی پیوند دهید

هنری رودیگر و مارک مک دانیل در مورد علم یادگیری موفق بیان داشتند: “هر چقدر بهتر بتوانید اطلاعاتی را که به تازگی یاد گرفتید به آن چه در گذشته آن را فرا گرفتید پیوند دهید اطلاعاتی را که تازه فرا گرفتید بهتر یاد خواهید گرفت. از طرفی هر چه ارتباط بیشتری بین این دو خلق کنید بعد ها یادآوری برایتان ساده تر خواهد بود.

به عبارتی تنیدن رشته های تازه در تار و پود رشته های قبلی به معنی تفصیل است. یکی از بهترین تکنیک ها نیز در نظر گرفتن نمونه واقعی یافته های جدید در زندگی روزمره است. برای مثال اگر اصول قالب شعری را یاد گرفتید، شعرهایی که در آن قالب سروده شده است را بخوانید. اگر در مورد انتقال گرمایی اطلاعاتی یاد گرفتید، می توانید در یک روز سرد زمستانی با گرم شدن دست هایتان به وسیله یک فنجان چای داغ آن را در ذهن خود حک کنید.

تکرار تکرار و تکرار

بازیابی چندین باره اطلاعاتی که فراگرفته اید مفید است. استاد مدرسه کسب و کار هاروارد، فرانچسکو جینو، می گوید: “وقتی که فرصت تکرار یافته های جدید برایتان فراهم شد کارآیی شما تقویت خواهد شد و در کسب دست آوردهایی تازه اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. در نتیجه در جهت کاری که انجام می دهید و چیزی که یاد می گیرید تلاش بیشتری خواهید کرد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *