چطور درصد ادبیات را در کنکور بالای 90 درصد بزنیم

چطور درصد ادبیات را در کنکور بالای 90 درصد بزنیم

چطور درصد ادبیات را در کنکور بالای 90 درصد بزنیم

در کنکور اولین دفترچه ای که داده میشه دفترچه دروس عمومیه و اولین درس هم ادبیات. این درس بیشترین ضریب رو در بین دروس عمومی داره و تا جایی که تا حالا از آمار به دست اومده بیشترین رقابت در این درس در دو گروه تجربی و زبان خارجه، در بین دروس عمومی است. برای قبولی در رشته های خاص باید درصدهای قابل قبولی از درس ادبیات رو زد. توی گروه تجربی برای قبولی در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی میانگین نمرش باید 75 باشه. در گروه ریاضی برای رشته ای مثل برق به میانگین 65 درصد، عمران 59 و مکانیک 63 درصد نیازه. در رشته انسانی برای قبولی در حقوق به درصد 64 درصد و درصدای بالاتر نتایج بهتر و قابل قبول تری رو همراه داره.

25 سوال از درس ادبیات مطرح میشه و زمانی رو که نیازه برای پاسخ به این درس، 18 دقیقه است که باید به درستی مدیریت بشه. سوالات ادبیات از کتاب های ادبیات 2، ادبیات 3، زبان فارسی 3، زبان و ادبیات عمومی مطرح میشه طرح سوالات از کتاب زبان و ادبیات عمومی بیشتره و مشکل دانش آموزا به دلیل سنگینی این کتاب به مراتب بیشتره. سوالات ادبیات به گونه ای مطرح میشه که اگه تسلط کافی در مورد مباحث نداشته باشید نمی تونید به سوالات به درستی پاسخ بدید. بنابراین باید سعی کنید در این درس ها به تسلط کافی برسید.

نحوه مطالعه درس ادبیات

به طور میانگین سوالاتی که از درس ادبیات مطرح میشه این ها هستند؛ لغت (3)، املا (2)، تاریخ ادبیات (3)، ارائه (3)، زبان فارسی (5)، قرابت (9). برای بهتر خوندن کتاب های ادبیات دونستن این که چه مباحثی مهمه کمکتون می کنه. سعی کنید همه کتاب ها رو بخونید. تست های کنکور سال های اخیر رو هم برای سنجش، آخر نگه دارید و اول با تست های تمرینی کار کنید.

ادبیات 2 و 3

از این دو کتاب حدود 13 سوال در کنکور مطرح میشه. در دروس ابتدایی این کتاب ها مسایلی که مهمه تاریخ ادبیات و بیرون کشیدن نکات مهم و املایی و معنایی برخی کلمات دشوار و نکاتی که در کلاس درس معلم به اون ها اشاره کرده و شما در کتاب یادداشت کردید. اگه بتونید نکات رو بیرون بکشید در اولین مطالعه تون دیگه نیازی به خوندن دقیق درس ها نیست. از اون جایی که ممکنه از متن های این دو کتاب برای سوالات زبان فارسی استفاده بشه دونستن متونش مفیده براتون. بخش های مهم این دو کتاب اشعار، معانی و اعلام هستند. شعرهایی که در این کتاب ها اومده مهم ترین منابع تست هستند.

برای قسمت شعر باید سعی کنید که معنی و مفهوم شعر رو بفهمید تا بتونید در یک جمله اون رو بیان کنید. در این کار کتاب قرابت از پنج بحث نشر الگو به شما کمک می کنه. هم چنین فهمیدن آرایه های شعرهاییه که در کتاب آورده شده، نه فقط حفظ کردن، برای تمرین آرایه ها، کتاب آرایه ادبی از پنج بحث نشر الگو کمک کننده است.

برای قسمت اعلام و لغات نیاز به کتاب تست خاصی نیست. باید سعی کنید که همون ها رو به خوبی یاد بگیرید. دونستن تمام لغات مهمه.

زبان فارسی 3

این کتاب شامل 5 سوال از موارد: نگارش، جمله ساده و اجزای آن، ساختمان واژه و نقش دستوری واژه، واژه و تکواژ، وابسته های وابسته.

از اون جایی که به نظر میرسه جدیدا ریتم طرح سوال از این کتاب عوض شده و حتی در زمینه حفظی جات هم از این کتاب سوالاتی مطرح میشه اما با این حال باز بیشترین مواردی که باید از این کتاب بهش تکیه کرد مواردیه که در بالا بهش اشاره شده.

زبان و ادبیات عمومی

این کتاب سخت ترین کتاب از بین کتاب های ادبیاته. با این که در سال های اخیر از حجم مطالبش تا حدی کم شده ولی باز سنگینی اون نسبت به سایر کتاب های این درس حس میشه. از این کتاب 5 سوال مطرح میشه و باید سعی کنید روی تمام مسائل آن تسلط داشته باشید. از متون گرفته که برای قرابت و یا زبان فارسی مطرح می شوند تا اشعار و لغات املایی آن. کسانی هم که دنبال رتبه های برتر هستند می تونند روی درس هایی مثل کویر برای یادگیری بهتر و بیشتر زبان فارسی استفاده کنند.

مهم ترین منابع و کتب تست

کتاب های ادبیات نشر الگو، قرابت معنایی، آرایه ادبی و زبان فارسی اون رو حتما بخونید. برای زبان فارسی کلک ساجدی سال سوم هم خوبه و چون حجم هر دو کتاب کمه می تونید هر دو رو بخونید اما اگه فرصت ندارید روی یکی تمرکز کنید.

املا

برای بحث املا کتاب خیلی سبز و کلک ساجدی توصیه میشه. این دو تا کتاب میتونه توی زمینه املا خیلی بهتون کمک کنه.

زبان فارسی شمارش تک واژ و تعداد ترکیب وصفی و اضافی

در مورد شمردن تعداد تک واژ می تونید از هر راهی که خودتون راحتید استفاده کنید. می تونید با انگشت بشمرید. جای دیگه ای بنویسید و یا حتی اگه می تونید ذهنی این کار رو بکنید. سعی کنید از هر روشی که راحتید انتخاب کنید و اون رو بکار ببرید و روش تمرین کنید.

ترکیب اضافی و وصفی هم همین طور. چون اغلب ترکیب وصفی و اضافی رو در سوالات میگه با هم تشخیص بدید، سعی کنید روشی داشته باشید که گیج نشید.کتاب کلک ساجدی در این مورد خیلی خوب توضیح داده.

سعی کنی  قرابت معنایی رو خوب بدونید. حدود 8 سوال ازش میاد. بنابراین سعی کنید خوب معانی رو بفهمید.

معنی کلمه و تاریخ ادبیات هم همین طور. سعی کنید به تسلط در اون برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *