چگونه با فردی که افسردگی دارد رفتار کنیم؟

چگونه با فردی که افسردگی دارد رفتار کنیم؟

درک افسردگی به علت ناشناخته بودنش دشوار و پیچیده است و این چالش تا اندازه ای است که می توان از آن به زندگی در جهانی غیر از این جهان تلقی کرد. مشاهده افسردگی دیگران به خودی خود امری ناخوشایند محسوب می شود و اگر این روند برای یکی از نزدیکان اتفاق افتاده باشد بیش از پیش بغرنج و جان فرسا است. در نتیجه عدم آگاهی و شناخت ما از این اختلال، عموما نمی توانیم عکس العمل درستی در مواجهه به افراد افسرده داشته باشیم. این ناآگاهی و عدم شناخت تا اندازه ای است که نمی دانیم گفتن عبارت ترحم آمیز که ساده ترین عکس العمل ممکن محسوب می شود نه تنها به فرد مبتلا کمکی نمی کند بلکه در مقابل لطماتی نیز به او وارد می کند. در این مطلب کوشیده ایم دوازده عبارت ساده و متداولی را که برخلاف تصور، در فرد مبتلا تاثیری معکوس به همراه دارد را بررسی کرده و عمیقا توصیه می نماییم در برخورد با دوستانی که دچار افسردگی هستند از بیان این جملات پرهیز نمایید.

از مقایسه دوست خود با افرادی که شرایط بدتری دارند اجتناب نمایید

اگر درک درستی از افسردگی داشته باشیم، می دانیم که علت وقوع آن مستقل از شرایط زندگی و تابعی از فعل و انفعالات شیمیایی مغز است. با این دیدگاه قطعا خواهیم پذیرفت که مقایسه زندگی فرد مبتلا با کسی که شرایط نسبتا بدتری دارد راهکار مناسبی نیست. القای حسی بدتر از قبل، تنها ره آوردی است که می توان از این مقایسه بدست آورد چرا که به هیچ وجه نمی توان از ظاهر زندگی دیگران به باطن وجودی زندگی آن ها پی برد.

 

از یادآوری داشته های زندگی فرد مبتلا به افسردگی پرهیز نمایید

استفاده از راهکار و نسخه ای که برای شما به عنوان یک فرد غیر مبتلا کار آمد است؛ برای کسی که زیر فشار ناشی از افسردگی قرار دارد نمی تواند مناسب باشد. فرد افسرده به لحاظ فعل و انفعالات بدنی و بخصوص مغزی در شرایطی قرار دارد که یادآوری موارد مثبت و خوشایند موجود در زندگی نه تنها افسردگی او را برطرف نمی کند بلکه احساس گناه را نیز بر چالش هایی که با آن مواجه است می افزاید.

 

از بیان عباراتی که حس نادیده گرفتن مشکل را در فرد القا می کند بپرهیزید

استفاده از عباراتی نظیر این که تو فقط کمی ناراحت هستی باعث القای حس ناچیز انگاری مشکل فرد توسط شما می گردد. شما در واقع با  بیان این که این شرایط تنها یک وضعیت ناراحت کننده است این احساس را بوجود می آورید که ارزش چندانی برای احساسات او قائل نیستید. اگر قادر به درک احساس حاکم بر فرد افسرده نیستید؛ دست کم آن را نادیده نگیرید.

 

از ارائه پیشنهاد و راهکار اجتناب نمایید.

کسی که به رنج افسردگی دچار است اصلا دوست ندارد به این تالم بیاندیشد. طبیعی است که خود فرد برای رفع مشکل بیشترین اشتیاق را دارد و بدیهی است که برای حل مشکل تمام راه ها را آزموده است. ارائه پیشنهاد فقط باعث برانگیزش حس حماقت و ناامیدی در فرد مبتلا می گردد. درک رنج فرد افسرده برای کسی که تا بحال در این چالش گرفتار نبوده است ممکن نیست و از این رو ارائه پیشنهاد از سوی کسی که این شرایط را تجربه نکرده است نمی تواند حس حمایت را در او بر بیانگیزد.

 

از بیان عبارات نشان دهده درک شرایط طرف مقابل بپرهیزید

بدیهی است احساس غم یا ناراحت بودن را نمی توان با افسردگی بالینی یکسان دانست. اگر کسی که پس ذهنش تصور می کند که زمانی افسرده بوده است؛ قطعا نمی داند افسردگی چیست. کسی که حس افسردگی را تجربه نکرده است؛ هرگز نمی تواند حسی شبیه دوست داشتن یا دلگرمی را القا کند.

 

از بیان توصیه های متعارف عمومی بپرهیزید

باید باور داشته باشید که افسردگی به عنوان یک بیماری روانی جدی شناخته می شود و درمان این بیماری با توصیه های عمومی نظیر تمرکز بر تغذیه سالم و ورزش امکان پذیر نیست. یک دوست واقعی تنها چیزی است که فرد افسرده را بهبود می بخشد. باور داشته باشید که عدم تعادل شیمیایی مغز که علت اصلی افسردگی است را نمی توان با ورزش یا استفاده از یک خوراکی سالم درمان کرد.

 

افسردگی را انکار نکنید

افسردگی در دایره حالات ظاهری انسان جایی ندارد. هرکسی در هر گروه سنی با هر نژاد و قومیت و جنسی و شاغل در هرنوع شغلی و با هر نوع گرایش و تمایلاتی احتمال دارد به افسردگی دچار شود و با قاطعیت می توان گفت که امکان تشخیص افسردگی از روی ظاهر افراد غیرمنطقی است. بسیارند افرادی که در ظاهر شاد و سالم بنظر می رسند اما با توجه به احساسات واقعی آن ها باور افسردگی شان حتمی است.

 

توانایی مقاله با بیماری را به صورت کلامی تلقین نکنید

افسردگی در دایره بیماری های جسمی تعریف نمی شود و طبیعتا راه درمان آن نیز با بیماری های جسمی متفاوت است. بیان و اظهار مستقیم این که کسی می تواند بر بیماری غلبه کند از باوری برمی آید که بیماری تحت کنترل فرد قرار دارد و این در حالی است که این مطلب در مورد بیماری افسردگی صدق نمی کند.

 

فرد افسرده را درمورد عدم تمایل به کارهایی که برایش لذت بخش است مورد بازخواست قرار ندهید

در زندگی هر کسی، اموری خوشایند و لذت بخش محسوب می شوند اما این فرض در مورد افرادی صادق است که از سلامت روانی برخوردار می باشند. فرد افسرده نمی تواند از کارهایی که به صورت طبیعی لذت بخش و شادی آفرین هستند احساس رضایت و سرخوشی داشته باشد. این مطلب تا اندازه ای جدی است که از آن به عنوان یکی از چالش برانگیزترین جنبه های افسردگی یاد می شود. برای مبتلایان به این بیماری، تمایلات و علاقه مندی ها محلی از اعراب نداشته و به عبارتی معنایی تعریف نشده پیدا می کنند.

 

به دنبال یافتن ویژگی مثبت و نیمه پر لیوان نباشید

در مواقع بروز مشکل اغلب ما سعی می کنیم ویژگی های مثبت موضوع را به دوستانمان یادآور شویم و این درحالی است که پیش بردن این راهکار در مورد افسردگی اصلا روش مناسبی نیست. در افسردگی هیچ نقطه سفیدی وجود ندارد بلکه افسردگی اساسا از این ناشی می شود که شخص افسرده جنبه مثبتی در زندگی نمی بیند.

 

سعی نکنید عکس العمل مثبت نشان ندادن فرد افسرده به دیدار و حضور خودتان را به زبان بیاورید

همان طور که پیش از این اشاره شد، تعادل شیمیایی فرد افسرده بهم خورده است و این که در برخورد با شما نمی تواند عکس العمل مثبت و خوشایندی که شما انتظار دارید را از خود بروز دهد و این عکس العمل اصلا به میزان علاقه او به شما ارتباط پیدا نمی کند. بیان این مطلب در برابر فرد افسرده و پرسش از او در مورد چرایی عدم حس رضایتش فقط می تواند حس گناه و ناامیدی را در او بپروراند.

 

انتخابی بودن شاد زیستن را به روی فرد مبتلا نیاورید

کسی که افسردگی را تجربه نکرده باشد نمی تواند شرایط حاکم بر این بیماری را درک کند و با دست کم گرفتن تلاش فرد مبتلا در جهت رفع بیماری نه تنها کمکی به درمان او نمی کند بلکه به نوعی در او احساس اهانت را برمی انگیزد. باید باور داشته باشیم که فرد مبتلا در انتخاب این شرایط دخیل نبوده و در دام این شرایط گرفتار هستند. مبتلایان افسردگی به افرادی نیاز ندارند که بخواهند در جهت رفع مشکل آن ها کنش گرایانه حرکت کنند. آن ها نیازمند دوست داشته شدن و شنیده شدن حرف هایشان هستند. در برخورد با افراد افسرده صبوری کرده و با صبر و همراهی یاریشان نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *