چگونه در مدت زمانی کوتاه بیشترین حجم از درس را مطالعه کنیم؟

چگونه در مدت زمانی کوتاه بیشترین حجم از درس را مطالعه کنیم؟

چگونه در مدت زمانی کوتاه بیشترین حجم از درس را مطالعه کنیم؟

فکرتان پراکنده است. به هر چیزی فکر می کنید. زود از درس خواندن خسته می شوید. ساعت ها وقت صرف می کنید تا چند صفحه از کتاب را بخوانید و بالاخره به هر جان کندنی هست آن را تمام می کنید. با خودتان می گویید: “اگر حواسم جمع بود، اگر تمرکز داشتم، نصف مدت زمانی را هم که برای این چند صفحه صرف کردم نیاز نبود.”

در جلسات مشاوره داوطلبین زیادی دیده می شوند که می خواهند بیشترین بازده را از زمانی که برای مطالعه اختصاص می دهند داشته باشند. رسیدن به این آرزو نیازمند یک فوت کوزه گری است و آن هم این است که در مدت زمان کوتاه بیشترین حجم درس را مطالعه کنید بدون این که کیفیت مطالعه پایین بیاید.

چگونه درمدت زمانی کوتاه بیشترین حجم از درس را مطالعه کنیم؟

استفاده از حداکثر توان

تا به حال متوجه این موضوع شده اید که در طول روز چقدر انرژی جسمی شما بالا و پایین می شود؟ هر شخصی در برخی ساعات روز فعال تر و پر انرژی تر است و این زمان بهترین موقع برای انجام کارهای مهم است. در مقابل، در برخی ساعات انرژی کمی داریم و نمی توانیم به خوبی تمرکز کنیم.

بهترین راه کار این است درس هایی را که مهم هستند و انرژی زیادی نیز می خواهند را زمانی مطالعه کنید که انرژی زیادی دارید.

زمان افت انرژی را به تجدید قوا اختصاص دهید. آب بخورید، کمی قدم بزنید، در صورت امکان چرت کوتاهی بزنید! تعجب نکنید. چرت زدن عملکرد مغز را بهتر می کند. به اندازه کافی استراحت کنید تا بتوانید بیشترین بازدهی را از زمانی که مطالعه می کنید داشته باشید.

یادداشت کردن کارها

شرایطی را تصور کنید که وقتی صبح از خواب بیدار می شوید برنامه ای مشخص برای شروع روز خود ندارید. سردرگم هستید و نمی دانید با چه درسی شروع کنید. یک ساعتی طول می کشد تا انتخاب کنید که چه درسی را بخوانید. ساعت ها نیز طول می کشد تا مبحثی را تمام کنید. زیرا بازه زمانی خاص و مشخصی را برای آن در نظر نگرفته اید. به این شکل یک روز خود را بیهوده از دست می دهید. بنابراین این جاست که می فهمید با یادداشت کردن برنامه روزانه خود می توانید حداکثر استفاده را از زمان خود در یک روز ببرید.

آدم های موفق همیشه از شب قبل می دانند که برنامه آن ها برای روز بعد چیست! بنابراین کارهای خود را از شب قبل یادداشت می کنند و بر اساس اهمیت آن ها، به اولویت بندی می پردازند. با انجام همین کار به ظاهر ساده می توانید تحولی را در روند کارهای روزانه خود ایجاد کنید، زیرا مغزتان بهتر می تواند بفهمد که چه زمانی روی چه کاری تمرکز کند.

مهم ترین کارها، اول صبح

برایان تریسی در کتاب، قورباغه را قورت بده گفته است: “مهم ترین کارها را اول صبح انجام دهید.”

هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید شروع کنید به انجام مهم ترین کارها. مثلا دانش آموزی که تمایل به خواندن درسی مانند ریاضی ندارد و آن را سخت ترین درس ممکن می داند، بهترین کار این است که اول صبح شروع به مطالعه ریاضی کند زیرا صبح مغز انسان در بهترین حالت آمادگی برای دریافت اطلاعات است. هیچ وقت برای انجام تمام کارها وقت کافی وجود ندارد. اما همیشه برای انجام دادن مهم ترین کارها وقت کافی هست.

تمرکز، تمرکز، تمرکز

برای این که درس خواندن در مدت زمانی که به مطالعه اختصاص داده اید، بازدهی بالایی داشته باشد نیازمند تمرکز بالایی در هنگام مطالعه است. ایجاد تمرکز در یک شب اتفاق نمی افتد بلکه باید تکنیک های تمرکز حواس را بارها تمرین و تکرار کنید تا به نتیجه قابل قبولی برسید. هر زمان که هنگام درس خواندن حواستان پرت شد به خودتان بگویید: ” ایست، برگرد سر درست.”

مقابله با وسوسه ها

امکان دارد که در هنگام درس خواندن وسوسه استفاده از تلفن همراهتان و چک کردن آن به سراغتان بیاید. مشکل از همین جا شروع خواهد شد. شما درس خواندن را رها کرده و در شبکه های اجتماعی پرسه می زنید. بهترین راه حل برای جلوگیری از این کار خاموش کردن گوشی و یا به حالت پرواز در آوردن آن است.

فکر بزرگ، عمل کوچک

از قدیم گفته اندکه سنگ بزرگ علامت نزدن است! وقتی برای خود برنامه روزانه تنظیم می کنید حتما توانایی خود را نیز در نظر بگیرید و به بیانی دیگر لقمه بزرگ تر از دهانتان را بر ندارید. کاری بزرگ را در نظر بگیرید و آن را به چندین کار کوچک تقسیم کنید. تا بتوانید آن را به راحتی انجام دهید.

درس ها را در همان روز مرور کنید

ممکن است هر روز مبحثی جدید را مطالعه کنید بنابراین نکات مهم آن را همان رو بخوانید. زیرا چندین روز بعد نیاز به تلاش بیشتری برای یادآوری آن پیدا می کنید، یک مرور سریع در انتهای روز باعث تثبیت مطالب در ذهن و یادآوری سریع آن خواهد شد. با مرور روزانه مطالب در زمان خود صرفه جویی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *