چگونه سر کلاس چرت نزنیم؟

چگونه سر کلاس چرت نزنیم؟

چگونه سر کلاس چرت نزنیم؟

حتما شما نیز مانند خیلی از دانش آموزان و دانش جویان تجربه چرت زدن در کلاس را داشته اید. احتمالا تاکنون با روش های مخصوص به خود توانسته اید تا حدی و البته در برخی موارد، با وجود سخت بودن بر چرت زدن در کلاس غلبه کنید. اما چه راه های موثری به ذهنتان می رسد؟ البته منظور از راه های جلوگیری از چرت زدن چیزی بجز قرار دادن چوب کبریت بین پلک هاست. گاهی اوقات برخی دروس و نحوه تدریس برخی اساتید به شدت خواب آور است اما چاره ای نیست و شما باید هم در کلاس حضور داشته باشید و هم خوب به سخنان استاد خود گوش کنید.

لم ندهید

باید به نحوه نشستن خود دقت کنید. اگر بدن خود را شل و ول روی صندلی رها کنید قطعا خواب به سراغتان می آید. هر چه قدر بدنتان فعال تر باشد گردش خود بهتری هم خواهید داشت. در این حالت احتمال این که خواب به سراغتان بیاید کمتر خواهد بود. سر خود را به عقب نبرید. در این حال پلک هایتان سنگین می شود و خواب بر شما غلبه می کند. سعی کنید صاف نشسته و پاهای خود را کنار هم قرار دهید. دست هایتان روبه رویتان باشد و روی میز قرار بگیرد. دقت کردن در رعایت همین نکات به ظاهر کوچک می تواند خواب را از چشمانتان دور کند.

لباس ها باعث وسوسه شما نشود

لباس نیز در این مورد خیلی موثر است. هوا رفته رفته سرد می شود و قطعا شما هم لباس گرم های خود را بیرون آورده اید. اما باید سعی کنید تا از لباس های گرمی استفاده کنید که روی  بقیه لباس ها استفاده می شوند تا بتوانید در کلاس آن ها را در بیاورید. گرمایی که از پوشیدن لباس های گرم حاصل می شود شما را آماده چرت زدن می کند.

اگر هم به دلیل دمای داخل کلاس احساس خواب آلودگی کردید با اجازه دبیر یا استاد خود مقداری پنجره را باز کنید تا باد به صورتتان خورده و از خواب آلودگی در بیایید.

ناهار سنگین نخورید

معمولا در کلاس هایی که عصرها تشکیل می شود بیشتر احساس خواب آلودگی دارید. این می تواند به نوع و مقدار غذایی باشد که مصرف کرده اید. بنابراین سعی کنید از غذاهای چرب و سنگین استفاده نکنید زیرا مصرف غذای چرب خواب آلودگی را به دنبال دارد. هم چنین مصرف دوغ و ماست هم در وعده ناهار باعث خواب آلودگی شما خواهد شد.

خودتان را بتکانید

اگر در وسط کلاس حس کردید که خواب بر شما غلبه کرده و به هیچ طریقی نمی توانید بر آن غلبه کنید بهترین کار این است که تحرک داشته باشید. چگونه؟

احتمالا به دلیل بی تحرکی و نشستن زیاد در کلاس خواب بر شما غلبه کرده است. در این زمان با اجازه از کلاس خارج شوید. نزدیک شیر آب بروید و مقداری آب سر به صورتتان بزنید. قطعا کمک کننده خواهد بود.

یک مکان راحت پیدا کنید و چرت بزنید

احتمال دارد چرت زدن شما به این دلیل باشد که به خواب نیاز دارید. یک چرت کوتاه مدت 15 تا 20 دقیقه ای می تواند کمک کننده باشد. اما کجا؟ بهتر است بعد از نماز ظهر در نماز خانه مدرسه بمانید و 15 دقیقه ای چرت بزنید. فقط حواستان باشد که خواب نمانید و به کلاس بعد برسید.

ماساژ درمانی کنید

قطعا این موضوع را می دانید که در بدنتان نقاطی هست که با ماساژ دادن آن قسمت ها گردش خون در بدنتان بیشتر می شود. با این روش خواب از شما دور خواهد شد. اگر در وسط کلاس درگیر خواب شدید، یکی از این نقاط حساس که کمک کننده است قسمتی از دست بین انگشتان شست و اشاره است. همان طور که در کلاس به حرف های دبیر خود گوش می دهید می توانید برای سر حال شدن این قسمت از دست خود را نیز ماساژ بدهید. ماساژ دادن کتف و گردن نیز همین اثر را دارد. فقط در زمان مناسب این کار را برای رفع خستگی و دوری از خواب انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *