چگونه می توان به خود آگاهی رسید؟

چگونه می توان به خود آگاهی رسید؟

مارسلینو کارپسگی معتقد است : ” 90 درصد انسان ها هیچ گاه نمی توانند بفهمند در چه چیزی استعداد دارند. ” متاسفانه مارسلینو درست اعتقاد داشته است چرا که در آوریل سال 2017 مقاله ای منتشر شد که با تحقیق بر روی 500 نفر نشان می داد 450 نفر از آن ها فکر می کردند در هیچ چیزی استعداد ندارند.

اگر می خواهید جزو آن 10 درصد باشید و با توانایی های خود آشنا شوید و بتوانید با استفاده از آن ها به موفقیت برسید به نکات زیر توجه کنید:

خود آگاهی چیست ؟

در واقع خود آگاهی یعنی دانستن این که چه چیزی در شما انگیزه ایجاد می کند, چه چیزی را بیشتر از همه دوست دارید،بدانید در چه شرایطی کنترل خود را از دست می دهید. در واقع خود آگاهی یعنی تمام رفتارهای خود را بتوانید تجزیه تحلیل کنید و دلیل آن ها را دریابید. دانشمندان روش جالبی دارند برای فهمیدن این که فرد آیا خود آگاه است یا نه. ابتدا شما می خوابید و سپس آن ها در خواب روی پیشانی شما یک نقطه قرمز می کشند و شما را جلو آینه قرار می دهند. وقتی شما از خواب بیدار شدید و متوجه آن نقطه شدید، اگر به جای دست زدن به آن نقطه به تصویر خودتان در آینه دست بزنید، شما فردی خود آگاه هستید.

 

با انجام 7 تمرین زیر می توانید به خود آگاهی برسید، این تمرین ها کمک شایانی می کنند تا شما بتوانید استعدادهای خود را پیدا کنید و در جهت رشد و پیشرفت خود از آن ها استفاده کنید.

1) استفاده از تجزیه تحلیل بازخورد

شاید بپرسید که تجزیه تحلیل بازخورد چیست ؟ خوب این تجزیه تحلیل یعنی : هر موقع تصمیمی می گیرید، ابتدا در یک دفترچه یادداشت کنید که چرا این تصمیم را گرفته اید و انتظارات احتمالی شما از این تصمیم چیست. بعد از گذشت چند ماه انتظارات خود را با واقعیت مقایسه کنید. با استفاده از این روش شما متوجه می شوید که چه چیزهایی موثر و مفید هستند و چه چیزهایی اصلا در تصمیم گیری شما اهمیت ندارند.

2) انجام تست های روانسنجی

درست است که نمی توان شخصیت خود را از روی یک سری اعداد و ارقام به طور کامل شناخت ولی می شود به طور جزئی از علایق و خصوصیات خودمان مطلع بشویم.

3) شناخت نقاط قوت و ضعف

مسلما شناخت نقطه ضعف ها به برطرف کردن آن ها و شناسایی نقاط قوت به تقویت آن ها کمک شایانی می کند. البته به همین راحتی نمی توان این نقاط را شناسایی کرد. شما می توانید با استفاده از بعضی از تست های روان شناسی این نقاط را پیدا کنید.

4) کمک گرفتن از دیگران

حتما شما هم در کودکی از یادداشت هایی مانند : من احمق هستم و به من لگد بزن، برای اذیت کردن دوستان خود استفاده می کردید. ما این یادداشت ها را به پشت آن ها وصل می کردیم و بقیه این یادداشت ها را می خواندند و خود فرد هیچ اطلاعی از آن نداشت. در واقع بعضی از رفتارهای ما نیز همین گونه هستند، همه دوستانمان از آن با خبر هستند ولی خودمان اطلاعی نداریم. بهتر است از دیگران بپرسیم تا در مورد شخصیت ما حرف بزنند.

5) گوش دادن به خود

سرخ پوست ها معتقدند صدایی که از درون مرد بلند می شود هیچ گاه دروغ نمی گوید. بهتر است هر از گاهی به کناری برویم و با خود فکر کنیم و آن چه درون ما می گذرد را بنویسم. از آن چه احساس می کنیم از آن چه دوست داریم، همه آن ها را یادداشت کنیم و آن ها را مطالعه کنیم .

6) هر روز صبح افکارتان را بنویسید

هر روز این برنامه را برای خود ایجاد کنید که 10 تا 15 دقیقه به نوشتن احساسات خود در آن روز بپردازید. بنویسید که امروز هدف شما از زندگی کردن چیست ؟ نه این که درباره اهداف کلی بنویسید، فقط در مورد اتفاقاتی که دوست دارید آن روز برای شما اتفاق بیفتد .

7) برچسب زدن به احساسات

خیلی از مردم نمی دانند دقیقا چه احساسی دارند. آن ها فقط می دانند که خوب اند یا خوب نیستند. برای تمام احساسات خود عنوانی انتخاب کنید. پیشما ، ناراحت، خطر، امنیت یا هر چیز دیگری. برای این کار بهتر است از چرخه احساسات پلاتچیک استفاده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *