کارنامه سبز کنکور سراسری چیست؟

کارنامه سبز کنکور سراسری چیست؟

کارنامه سبز کنکور سراسری چیست؟

هر سال بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری کارنامه ای با عنوان کارنامه سبز، کارنامه محرمانه و یا کارنامه نهایی منتشر می شود. ممکن است اسم این کارنامه به گوش شما خورده باشد اما از نحوه استفاده و این که فایده انتشار آن چیست آگاهی نداشته باشید.

در این کارنامه داوطلب می تواند مشاهده کند که بعد از رشته ای که در آن قبول شده کدام انتخاب دیگر خود را نیز قبول شده است و اگر از رشته ای که در آن قبول شده رضایت نداشته و یا ترجیح بر دیگر انتخاب های خود دارد می تواند از این فرصت استفاده کند. کارنامه سبز حدود یک هفته پس از اعلام نتایج نهایی منتشر می شود.

کارنامه سبز شامل چه کسانی نمی شود؟

کارنامه سبز تنها برای کسانی است که در دانشگاه قبول شده اند و به دنبال این هستند که آیا رشته دیگری نیز از بین انتخاب های دیگر خود در ادامه قبول شده اند یا نه؟ و تمایل به تغییر در رشته خود دارند یا خیر و یا این که در انتخاب رشته خود در اولویت بندی اشتباه کرده اند.

اما کسانی که در آزمون و کارنامه نهایی مردود شده اند کارنامه سبز کمکی به آن ها نمی کند و این افراد باید تنها منتظر تکمیل ظرفیت کنکور سراسری باشند.

کارنامه سبز شامل چه افرادی می شود؟

این کارنامه برای افرادی است که به هر دلیلی در انتخاب رشته خود اشتباه کرده اند، چه به دلیل مشاور غلط از سوی خانواده و اطرافیان و چه به دلیل استرس و شک و تردید در رشته ها. در این بین دو دسته از داوطلبان هستند. یک دسته کسانی هستند که تمایل به شرکت در دانشگاه را ندارند و می خواهند در آزمون سال بعد شرکت کنند. این افراد باید در قسمت (در خواست دادن برای بررسی اشتباه در انتخاب رشته) وضعیت خود را پیگیری کنند. زیرا در غیر این صورت اگر دانشگاه روزانه پذیرفته شده باشند مجاز به انتخاب رشته روزانه در سال بعد نخواهند بود.

اما کسانی که می خواهند رشته دیگری را در بین انتخاب های خود برگزینند باید قسمت (بررسی انتخاب های پایین تر خود در صفحه کارنامه سبز) را بررسی کنند.

نحوه استفاده از کارنامه سبز :

اگر در کارنامه سبز در جلو رشته های پایین رشته قبولی علامت ستاره درج شده باشد به معنی قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر است در غیر این صورت شما رتبه لازم برای قبولی در آن رشته را دارا نبوده و قبول نشدید. شرط قبولی این است که رتبه شما کمتر یا حداقل نزدیک و یا مانند رتبه آخرین فرد قبولی در رشته مورد نظر بوده باشد. با مشاهده کد رشته می توانید دانشگاه و شهر را از دفترچه ببینید.

شرایط استفاده از کارنامه سبز برای انتقالی :

اگر شما در یکی از رشته های انتخابی پایین تر رتبه لازم را آورده باشید و کد رشته ستاره دار شده باشد، احتمال این که بتوانید در آن رشته تحصیل کنید زیاد است. اما برای این که این جابجایی صورت بگیرد باید یک سری مراحل طی شود:

اول این که تاییدیه دانشگاهی که در آن قبول شده اید و از شهر و رشته آن ناراضی هستید و هم چنین تاییدیه دانشگاهی که قصد انتقال و جابه جایی به آن جا را دارید.

در این انتقالی و جابجا شدن سازمان سنجش هیچ دخالتی ندارد و انتقال توسط دو دانشگاه صورت می گیرد.

راه های استفاده از کارنامه سبز :

برای استفاده از کارنامه سبز و پیگیری رشته های قبولی چندین راه وجود دارد.

یکی از راه ها این است که شما بعد از آمدن نتایج مانند سایر افراد ثبت نام خود را در دانشگاه انجام دهید تا بعد از انتشار کارنامه سبز ، با در دست داشتن آن، در صورت موافقت جابجایی را انجام دهید و واحد هایی را که گذرانده اید در صورت موافقت دانشگاه تطبیق دهید و اگر هم موافقت از سوی دانشگاه صورت نگرفت چیزی را از دست نداده باشید و یک ترم خود را بیهوده از دست نداده باشید.

راه دیگری که وجود دارد این است که قبل از این که دانشگاه ها شروع به فعالیت کنند وارد سامانه سنجش شده و با مراجعه به بخش بررسی اشتباه در انتخاب رشته و اولویت های بعدی در انتخاب رشته به پیگیری جابجایی و انتقالی خود بپردازید.

توصیه ما به شما این است که برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی بهتر است در حین انتخاب رشته دقت بیشتری روی اولویت های خود از لحاظ رشته مورد نظر و هم چنین دانشگاه و شهری که می خواهید در آن تحصیل کنید داشته باشید تا دچار چنین دردسرها و گرفتاری هایی برای انتقالی و جابجایی نشوید.

اگر هم در دانشگاه روزانه پذیرفته شدید و از رشته و شهر خود راضی نیستید و ترجیح شما بر کنکور سال آینده است حتما به سایت سنجش مراجعه کنید و در زمان انتشار کارنامه سبز اقدام به پیگیری از طریق فرآیند بررسی اشتباه در انتخاب رشته انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *