کدام ورزش ها به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کند؟

کدام ورزش ها به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کند؟

کدام ورزش ها به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کند؟

همان طور که قبلا هم این کلمات را شنیدیم” عقل سالم در بدن سالم” می دانید که ورزش کردن می تواند در داشتن جسمی شاداب و ذهنی بدون اضطراب کمک کننده باشد. روانشناس و نویسنده ای به نام بن مایکلیس می گوید: “برخی باورها در مورد بی ارتباط بودن جسم و ذهن اشتباه است. بدن همان ذهن و ذهن همان بدن است. وقتی که شما به سلامت جسم خود کمک می کنید انگار به سلامت کل بدن خود کمک کرده اید. البته در صورت بروز مشکلات روانی باید حتما با پزشک در خصوص روش های درمان مشورت کنید. اما این موضوع به معنای بی توجه بودن به ورزش نیست.” تحقیقات نشان داده است که سه ورزش در کاهش اضطراب و استرس موثر است.

  • دویدن

یکی از ورزش های مناسب برای سلامتی دویدن است. دویدن به کالری سوزی، کاهش اشتها و هم چنین کاهش خطر بیماری های قلبی کمک می کند. بر اساس مطالعه ای که در سال 2014 انجام شد تنها 5 دقیقه دویدن در طول روز باعث افزایش طول عمر می شود.

مایکلیس می گوید: “دویدن به روش های مختلف به بهبود یافتن حال روحی فرد کمک می کند. سروتونین و نوراپی نفرین 2 پیام رسان عصبی هستند که در ایجاد احساس خوب نقش دارند. سطح این دو هورمون بعد از دویدن و در حین آن افزایش می یابند. هم چنین حرکات تکراری بدن که در حین دویدن رخ می دهد، اثری شبیه مدیتیشن بر مغز دارد.”

دویدن در افرادی که دچار افسردگی هستند تاثیرات چشم گیرتری دارد. در مطالعه ای که در سال 2006 انجام شده و در مجله روان پزشکی و علوم و اعصاب چاپ شد، محققان به این نتیجه رسیدند که ورزش می تواند اثری مانند داروهای ضد افسردگی داشته باشد. ورزش کردن کمک می کند تا نورون های تازه ای در مغز ایجاد شود و به این ترتیب در درمان افسردگی حاد خیلی موثر است.

مایکلیس در ادامه می گوید: “دویدن به شما کمک می کند تا شب ها راحت تر بخوابید. خواب راحت و کافی همراه با تقویت حافظه، کاهش سطح استرس و محافظت در برابر افسردگی در سلامت روانی فرد کمک کننده است.”

  • پیاده روی در جنگل

بهتر است گاهی برای بازخورد بهتر ورزش به جنگل نیز بروید. مایکلیس معتقد است: “طبیعت در به آرامش رسیدن ذهن کمک کننده است. بر اساس شواهدی که وجود دارد حضور در جنگل و طبیعت، گیاهان، درختان (خصوصا درختانی که در حال پوسیدگی هستند) می تواند کاهنده اضطراب باشد، زیرا این درختان برای این که پوسیدگی را به تاخیر بیاندازند ترکیبات شیمیایی تولید می کنند که می تواند روی انسان نیز تاثیر گذار باشد.”

بر اساس مطالعه انجام شده در سال 2009، محققان ژاپنی دو گروه از افراد داوطلب را به دو منطقه شهری و جنگلی فرستادند. آن ها مشاهده کردند که سطح هورمون استرس کسانی که روزانه حدود 20 دقیقه در روز را در جنگل پیاده روی می کردند نسبت به کسانی که به کسانی که در شهر بودند کمتر بوده است.

مطالعات اخیر نیز نشان می دهد که رفتن به طبیعت راهی برای افزایش سلامت روانی است. برای مثال بر اساس مطالعه ای که در تابستان گذشته به چاپ رسید، افراد جوانی که به یک پیاده روی 50 دقیقه ای در طبیعت می روند کمتر دچار اضطراب شده و حافظه آن ها تقویت می شود.

  • یوگا

در مطالعه کوتاهی که در سال2007 در مجله ای پزشکی به چاپ رسید، میزان افسردگی، خشم، اضطراب و اختلالات عصبی همه کسانی که به کلاس یوگا رفته بودن کاهش یافت. این نتایج به این معنی بود که یوگا یک مکمل مناسب برای درمان افسردگی است.

در سال 2012، گروهی دیگر از محققان، بر روی مطالعات انجام شده در مورد تاثیر یوگا بر روی استرس مطالعه ای انجام دادند. در 25 مورد از 35 موردی که روی آن ها مطالعه انجام شد نشان داد که علائم استرس و اضطراب روی افرادی که در کلاس های یوگا شرکت می کردند به میزان چشم گیری کاهش یافت.

مایکلیس می گوید: “یوگا علاوه بر افزایش انعطاف پذیری و تقویت عضلات، تمرکز ویژه ای روی تنفس دارد که به آرامش ذهن کمک می کند. ”

متخصصان بر این عقیده هستند که تکیه یوگا بر نفس کشیدن، تاثیر ویژه ای بر سلامت ذهن می گذارد، زیرا تنفس عمیق اضطراب را دور می کند. در آخر مایکلیس توصیه می کند برای برخورداری از مزایای تنفس عمیق در کلاس های یوگا از ترفند آرامشی که دکتر اندروویل ابداع کرده است،  استفاده کنید. این روش، تکنیک تنفس 4-7-8 نام دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *