کم خوابی را فراموش کنید

کم خوابی را فراموش کنید

کم خوابی را فراموش کنید

برخی دانش آموزان تصور می کنند که برای جبران عقب ماندگی درسی خود باید ساعات بیشتری از شب را بیدار بمانند و همین موضوع باعث می شود که در طول روز خسته و کسل باشند و روز خود را نیز از دست می دهند. این کار نه تنها کمکی نمی کند بلکه بازده و کارآرایی را پایین می آورد و باعث می شود سر جلسه امتحان یا در کلاس درس تمرکز کافی وجود نداشته باشد.

طبق تحقیقاتی که محققان آمریکایی روی موش ها انجام دادند مشاهده کردند که کم خوابی باعث ترشح هورمون استرس کوتیکوسترون و کاهش تولید سلول های مغزی می شود. ثابت شده است که خواب کافی خصوصا در شب های قبل از امتحان یکی از عوامل موفقیت دانش آموزان در امتحان است. زیرا خواب مناسب باعث تقویت حافظه می شود، باعث می شود که در طول روز کارآیی لازم برای درس خواندن را داشته باشند. بنابراین شب قبل از کنکور و امتحان باید استراحت کافی را داشته باشند تا بتوانند با حداکثر کارآیی مغز خود به آزمون بپردازند.

چگونه خواب راحتی داشته باشیم

تغذیه مناسب باعث می شود تا خواب راحت تری داشته باشیم. مصرف مرغ، غذاهای دریایی، ماهی تن یا ماهی کباب شده و سبزیجات پخته در وعده شام مناسب است. به دلیل وجود ویتامین B3 که در این مواد وجود دارد، سرتونین تولید شده که به داشتن خواب راحت کمک می کند. بهتر است شام را دو تا سه ساعت قبل از خوابیدن مصرف کنید. از مواد دارای کربوهیدارت بالا مانند نان در وعده شام استفاده کنید. مصرف غذاهایی مثل نان و پنیر کم چرب یا نان و عسل نیز غذای مناسبی برای شام محسوب می شوند.

موادی مانند موز، خرما، گردو، بادام زمینی و غلات سبوس دار نیز مفیدند، به دلیل این که دارای تریپتوفان می باشند، که این ها نیز باعث افزایش سرتونین و تریپتوفالن می شوند که تحریک کننده خواب هستند و در خواب سریع و آرام کمک می کنند.

سبزیجات مصرف کنید

تمام سبزیجات که برگ سبز تیره دارند برای خوابیدن بهتر موثر هستند. کاهو از جمله سبزیجاتی است که در رفع بی خوابی کمک می کند. مصرف سالاد کاهو همراه با لیمو ترش در کنار شام به آرامش و ایجاد اعصاب آرام کمک می کند.

لبنیات مصرف کنید

مصرف شیر و دوغ و ماست همراه شام برای داشتن خوابی آرام موثر است. یکی از بهترین راه ها که روشی سنتی نیز هست برای مبارزه با بی خوابی، مصرف شیر گرم با عسل است. شیر دارای کلسیم و تریپتوفان است که وجود این دو ریتم خواب را تنظیم می کند.

مصرف آب انگور و یا یک لیوان گل گاو زبان یا بابونه قبل از خواب توصیه می شود.

چه غذاهایی را مصرف نکنید

نباید تا دو ساعت قبل از خواب غذاهایی را که دارای پروتئین بالا است مانند گوشت مصرف شود. هم چنین در هنگام شام و هم چنین قبل از خواب نباید موادی مانند شکلات، بادمجان، سیب زمینی، شکر، سوسیس، اسفناج و گوجه فرنگی مصرف شود. این مواد دارای مقادیر زیاد تیرامین است که باعث افزایش تولید هورمون نورا پی نفرین شده و باعث فعالیت مغز در زمان خواب می شود.

به طور کلی شب ها نباید غذای سنگین، چرب یا تند مصرف کرد زیرا فعالیت سیستم گوارش در شب کم می شود و هضم این مواد سخت خواهد شد. در کنار این ها باید از خوردن غذاهای دارای شیرینی زیاد نیز خودداری کنید زیرا این مواد نیز باعث فعالیت بیش از حد مغز می شود. قبل از خوابیدن مواد کافئین دار نیز مصرف نکنید. تاثیر کافئین در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است مقدار کم آن نیز در برخی افراد باعث بی خوابی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *