راه های مقابله با استرس

راه های مقابله با استرس

استرس موضوعی است که عده معدودی هستند که می توانند کنترلش کنند. بسیاری از افراد با مسئله استرس مشکل دارند. در این مطلب قصد داریم 9 راه مقابله با استرس را به شما معرفی کنیم:

۱- با راه رفتن و پیاده روی استرس را از خود دور کنید

طبق آخرین تحقیقات به عمل آمده ترکیب ورزش سبک با دوش آب داغ آشکارا باعث کم شدن نگرانی و پایین آمدن فشارخون می شود. شما هم این ورزش را انجام دهید و اگر مفید واقع نشد، از ورزش های سبک دیگر استفاده کنید مثلاً اگر دوچرخه ثابت دارید چند دقیقه با آن پا بزنید.

هم چنین پژوهشگران معتقدند شناور شدن در آب نمک همراه با شنیدن موسیقی آرام و ملایم روشی بسیار مفید برای از بین بردن استرس می باشد زیرا در حالت شناور هیچ تحریک و واکنشی در مغز پدید نمی آید.

۲- برای نگرانی زمان خاصی در نظر بگیرید

با انجام این کار متوجه می شوید که همیشه نگران نیستید زیرا زمان معینی برای نگرانی در نظر گرفته اید. البته این راه حل زمانی نتیجه ای مفید خواهد داشت که شما برای برطرف کردن مشکلات و نگرانی های خود راه حل درستی پیدا کنید.

در جایی به آرامی بنشینید و فهرستی از عواملی که شما را نگران کرده است تهیه کنید. سپس فهرست دیگری که حاوی راه حل های درست و بازدارنده نگرانی ها می باشد تهیه کنید. با انجام این اعمال، تا حد زیادی از نگرانی هایتان کاسته می شود.

۳- با دراز کشیدن در وان حاوی عصاره گیاهان شفابخش، با استرس خود مبارزه کنید

سری به عطاری محل بزنید و با خرید چند نوع گیاه شفابخش، عصاره گیاهان مناسب را تهیه کنید.

می توانید با گیاهانی مانند نعنا، پونه، بابونه، بنفشه این عصاره شفا بخش را تهیه کنید و ۵ قاشق غذاخوری از این گیاهان را همانند چای دم کنید. یک چهارم وان را از آب داغ پر کنید و دم کرده را با گذراندن از صافی در آب بریزید. باقیمانده سبزی ها را در یک کیسه صافی ریخته، کیسه را زیر آب داغ قرار دهید تا اسانس گیاهان کاملاً وارد آب شود سپس به اندازه دلخواه آب سرد اضافه کنید. بعد حدود ۲۰ دقیقه یا بیشتر تا گردن در وان فرو بروید و چشمان خود را ببندید.

۴- در روزهای تعطیل تا حد امکان زمینه های بروز استرس را از بین ببرید

در روز های تعطیل ما وقت بیشتری داریم تا هم در کنار خانواده باشیم، هم بیشتر تلویزیون ببینیم و هم بیشتر سرگرم شبکه های اجتماعی باشیم. شما باید این محیط ها را بررسی کنید و ببینید کدامیک باعث ایجاد نگرانی و استرس در شما می شود. مثلا اگر دیدن اخبار حال شما را بد می کند و یا اگر صحبت کردن با فرد خاصی به شما استرس می دهد حتما سعی کنید این عوامل استرس زا را از اطراف خود حذف و یا کمرنگ کنید.

 

۵- همه چیز را تمام و کمال نخواهید

مثلاً خانه شما نباید همیشه بدون نقص و مرتب به نظر برسد. زمانی که بچه ها در منزل هستند به زحمت می توان خانه را مرتب نگاه داشت بنابراین خود را بابت به هم ریختگی و مسایلی از این قبیل دچار استرس نکنید. سعی نکنید همیشه بهترین لباس را بپوشید و یا بهترین آرایش را داشته باشید. هر چقدر بیشتر از وجود خودتان راضی باشید (بدون در نظر گرفتن لباس و دارایی های دیگر) استرس شما در زندگی کمتر خواهد بود.

 

۶- در زمان خرید هدیه به بودجه خود توجه کنید :

همیشه این امر را مورد توجه قرار دهید. پول می تواند به خصوص هنگام فرا رسیدن سال نو، عاملی استرس زا باشد. همیشه سعی کنید مقداری از پول خود را در حساب جداگانه ذخیره کنید تا در شرایط مالی سخت و استرس آور قرار نگیرید.

 

۷- با خوردن ویتامین ها و مواد معدنی با استرس بجنگید :

وقتی مردم دچار استرس می شوند، میزان قند خون آن ها پایین می آید و این امر سبب می شود کلسیم، منیزیم و ویتامین های B در بدن جذب نشوند و بدن به تدریج فاقد این مواد می شود. اگر این فقدان بلافاصله با خوردن غذاهای حاوی این مواد یا قرص های جانشین این غذاها از بین نرود، بدن با عوارض شدیدتری مواجه خواهد شد.

۸- به زندگی به دیده مثبت بنگرید و همواره مثبت فکر کنید.

از هر اتفاقی در زندگی می توان برداشت های متفاوتی داشت. هم می توان مثبت اندیش بود نیمه پر لیوان را دید هم می توان نیمه خالی لیوان را دید و همیشه افسرده و نگران بود. این یک تصمیم است که چطور زندگی کنیم. ما فقط همین یک بار حق زندگی کردن را داریم پس چه بهتر که امیدوار باشیم و تلاش کنیم تا در این فرصت یکباره به خواسته های خودمان برسیم.

۹- درمان استرس در ۶ ثانیه:

وقتی احساس تنش و استرس می کنید، بکوشید عضلات صورت خود را شل کنید و هیچ حالتی به آن ندهید. لبخند بزنید و مجسم کنید که این لبخند در تمام صورت و حتی در چشمان شما پخش شده و همه صورت شما در حال خندیدن است. بعد به خود بگویید: «چشمان من می درخشند» و در عین شادمانی و آرامش، یک نفس عمیق بکشید و چشم خود را ببندید و مجسم کنید که هوا از کف پای شما وارد پاهایتان می شود و از آن جا به طرف شکم و قفسه سینه می رود؛ بدین ترتیب هوا را به طرف بالا بکشید. سپس عمل بازدم را انجام دهید و در این حالت تجسم کنید که هوا از همان مسیر به طرف پایین برمی گردد و به طرف پاهایتان رانده می شود و از کف پاهایتان خارج می گردد.

در همین لحظات به چانه، زبان و شانه هایتان آرامش دهید و آن ها را به حالت استراحت نگه دارید. این روش را امتحان کنید و مطمئن باشید که در چند ثانیه استرس شما برطرف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *