18 سوالی که بعد از شکست در کنکور باید از خود بپرسید

18 سوالی که بعد از شکست در کنکور باید از خود بپرسید

18 سوالی که بعد از شکست در کنکور باید از خود بپرسید

اگر بعد از کنکور نسبت به کسب رتبه مورد نظر خود خوش بین نباشید، در محاصره احساسات و برداشت های متفاوتی قرار می گیرید. زندگی آینده شما بستگی به همین تصمیماتی دارد که اکنون می گیرید. اگر از نتیجه آزمون خود در کنکور خود راضی نیستید به این معنی است که تجربه ناموفقی را پشت سر گذاشته اید. اگر کوکورانه به دنبال موقعیت های دیگری هستید، مانند ازدواج، مهاجرت، سربازی و یا وارد شدن به بازار آزاد برای این که تا شانس خود را در آن جا جست و جو کنید، به احتمال زیاد ناکامی دیگری را تجربه خواهید کرد. در ادامه به بررسی سوالاتی که بعد از شکست در کنکور باید از خود بپرسید می پردازیم.

 • عملکرد نامطلوب من در کنکور چه علتی دارد ؟

قبل از غرق شدن در احساسات و ایجاد باور نسبت به خود، خانواده، جامعه و زندگی کمی به خودتان زمان دهید تا آتش هیجانات فرو بیوفتد. اتفاقی که افتاده است دیگر قابل بازگشت نیست، فقط باید سعی کنید اشتباهات گذشته را تکرار نکنید. آن ها را بشناسید و تا جایی که امکان دارد به حداقل برسانید. بنابراین اولین قدم معلق نگه داشتن احساسات و پذیرفتن باورهاست.

سپس باید با خود روبه رو شوید. با خودتان رو راست باشید. دقت کنید که چه چیزی باعث نارضایتی شما از کنکورتان شد؟ غفلت کردید؟ سستی داشتید؟ یا نه، بیش از اندازه روی توانایی های خود حساب کردید! خود را با دانش آموزان زرنگ تر مقایسه کردید و خود را باختید؟ آیا استرس و ترس از شکست باعث این شد تا به حد کافی اعتماد به نفس نداشته باشید؟ در زمان کنکور و تایمی که درس می خواندید از حمایت عاطفی بهره مند نبودید؟ آیا با مشکلات بزرگتر روبه رو شدید؟ مانند فوت یکی از اعضای خانواده، ازدواج، طلاق، ابتلا به بیماری صعب العلاج و … . باید این سوالات را برای خود تحلیل کنید. در غیر این صورت بعید نیست در آینده با سهل انگاری آینده خود را نابود کنید.

 • آیا تصور کردم که حتما باید طبق الگوی پیشنهادی فلان مشاور درس بخوانم؟

می توان گفت که یکی از پر درآمد ترین شغل ها در این دوره، مشاوره برای کنکور و انتخاب رشته است. هر کسی به روش خاص خود این کار را انجام می دهد. هر چند عجیب و غریب و بعضا غیر قابل باور اما جذب کننده، کار خود را پیش می برند. جالب نیز این جاست که اگر در انجام موارد گفته شده موفق نباشید بدون این که مسئولیتی را بپذیرند کسانی را مثال می زنند که موفق بوده اند.

برخی از مشاورین نیز در خصوص انتخاب رشته مشاوره می دهند. غالب آن ها به اندازه دانشجوی ترم اولی نیز در مورد دانشگاه ها و رشته ها اطلاع ندارند. چنین افرادی نه تنها کار مشاورین کار بلد را با مشکل مواجهه می سازند بلکه بدون داشتن شناختی از فرد مقابل و علایق افراد تنها بر اساس عرف جامعه اقدام به انتخاب رشته با توجه به رتبه مورد نظر می کنند. رشته ای را انتخاب می کنند که خود دوست دارند یا فکر می کنند که از باقی رشته ها بهتر است. این افراد به ظاهر مشاور حاضر نیستند زمان کافی برای تک تک کسانی که برای مشاور و انتخاب رشته پیش آن ها می آیند بگذارند و می خواهند صرفا یک انتخاب رشته انجام دهند و باقی وقت را به فرد دیگری اختصاص دهند.

بنابراین سعی کنید برای انتخاب رشته و مشاور خود بهترین فرد را انتخاب کنید تا در دام چنین افرادی که تنها به منفعت خود می اندیشند و هیچ گونه آگاهی در خصوص رشته و دانشگاه و نحوه مشاوره دادن و انتخاب رشته ندارند، نیوفتید.

 • آیا تنها برای یک رشته خاص درس خواندم و تنها هدفم قبولی در رشته خاصی بوده است؟

انگیزه و توانایی خود را در خصوص رشته ای که می خواهید قبول شوید بشناسید. باید بدانید که شناخت انگیزه بسیار مهم است. شما در سنی هستید که هنوز با خیلی از واقعیت های زندگی رو به رو نشده اید. این موضوع مسئله ای طبیعی است و تنها باید سعی کنید تا انگیزه و شناخت کافی از توانایی های خود داشته باشید.

 • آیا از شرکت نکردن در کلاس آمادگی کنکور پشیمانم؟

احتمالا شما نیز مانند خیلی از دوستان خود تصور می کنید یکی از دلایل عدم موفقیت شما این است که در فلان موسسه یا کنکور آزمایشی شرکت نکرده اید. باید این موضوع را بدانید که این موسسه ها شاید کمک کننده باشند اما صرفا تضمین کننده قبولی شما نیستند. همه ساله نفرات برتر کنکور را در تلویزیون نشان می دهند و می گویند که چندین سال است در فلان موسسه هستند و شما تصور می کنید که دلیل موفقیت آن ها همین بوده و دلیل عدم موفقیت شما نیز شرکت نکردن در آن موسسات. اما هیچ وقت در تلویزیون عنوان نمی شوند که چندین هزار داوطلب دیگر نیز در این کلاس ها شرکت کردند و نتیجه ای نگرفتند.

درست است که منبع کنکور سراسری کتاب درسی است. اما نحوه ای که دروس در کتاب درسی عنوان شده است برای پاسخ به سوالات تشریحی است و برای تست زنی مناسب نیست. بنابراین باید سعی کنید تا بتوانید نحوه پاسخ گویی به سوالات تستی را بیابید. بهترین راه این است که از همان ابتدای مطالعه برای کنکور تست های سال های گذشته را مرور کنید تا با نحوه سوالات آشنا شوید. موکول کردن این کار به زمان اندکی برای قبل از کنکور کار اشتباهی است.

 • تصور می کردم که شرکت در کلاس کنکور لزوما به معنی قبولی در کنکور سراسری است؟

برخی داوطلبین تصور می کنند که با شرکت در کلاس های کنکوری قطعا در دانشگاه مورد نظر پذیرفته می شوند. برخی هم سال آخر را به صورت غیر حضوری می گذرانند و هم چنین علاوه بر کلاس کنکور در کلاس های آموزشی هم شرکت می کنند و وقتی که می بینند در این کلاس ها روش های عجیب و غریب تستی و چه بسا آسان معرفی می کنند دیگر قید مدرسه و کلاس درس را می زنند و به آن بی توجهی می کنند. غفلت از کلاس و مدرسه موجب می شود که نتوانند به سوالات تشریحی امتحانات نهایی پاسخ دهند، در نهایت معدل آن ها کاهش یافته و تاثیر نامطلوبی روی نتیجه کنکور آن ها نیز خواهد گذاشت.

 • آیا با خیال پردازی و فکری خام به استقبال کنکور رفتم؟

شکست خوردن در صورت عدم تحقق رویاهای غیر واقع گرایانه و ایده آل گرا ممکن است باعث سرخوردگی شما شود. اگر این روند ادامه داشته باشد احتمال این که سرخورده شده و علافی و بی قید بودن را انتخاب کنید بیشتر است. متاسفانه حجم زیادی از افراد کنکوری را چنین اشخاصی تشکیل می دهند. کسانی که شاید حتی در طول مدت مطالعه برای کنکور خیلی هم تلاش کرده باشند اما در نهایت نتیجه مطلوبی کسب نکرده باشند. این موضوع به این دلیل است که این افراد از توانایی ها و توانمندی های خود مطلع نیستند و در واقع قربانی ناآگاهی و توهمات جامعه شده اند.

 • آیا منابع تستی را روی هم تلنبار کرده و باعث شدم از درس خواندن و ادامه دادن بترسم؟

سرهم کردن بیش از حد منابع باعث می شود ابتدا به کمال گرایی و بعد از زیادی آن ها دچار اهمال کاری شوید. نیاز نیست تمام منابع تستی جمع کرده و مطالعه کنید. اگر قرار باشد برای هر درسی از یک منبع کمک آموزشی متفاوت استفاده کنید نیاز به بیش از 10 کتاب دارید که خواندن آن به راحتی امکان پذیر نیست. حتی  اگر موفق به خواندن آن ها شوید آیا مطمئن هستید که همه را به خوبی فرا گرفته اید؟ بهتر نیست به جای خواندن همه آن ها روی بخش هایی که قوی تر هستید تمرکز کنید و آن ها را تقویت کنید؟

در بین افراد کنکوری نقاط ضعف بیشتر از نقاط قوت است و اگر قرار باشد روی تمام نقاط ضعف تمرکز کنید نمی توانید به نتیجه مطلوبی برسید. بنابراین با توجه به زمانی که در اختیار دارید بهتر است روی نقاط قوت خود متمرکز شوید تا بتوانید در آن ها به تسلط کافی برسید.

برخی افراد نیز به نحو دیگری از آن سوی بام می افتند. به گونه ای که هیچ گونه کتاب کمک آموزشی و تستی را مطالعه نمی کنند و تنها به خواندن کتاب درسی اکتفا می کنند و در جلسه کنکور حتی ساده ترین سوالات را هم نمی توانند به جواب برسانند.

 • آیا رشته ای که انتخاب کردم با توانایی هایم متناسب است؟

مشکلاتی که اکنون با آن ها درگیر هستید ممکن است ریشه در ابتدای مسیری داشته باشند که وارد آن شده اید. مهارت انتخاب کردن در تمام مسیرهای زندگی امری مهم است و متاسفانه در مدرسه به درست این مهارت یاد داده نمی شود. انتخاب شما زمانی درست است که با مصلحت اندیشی و آگاهی و ارزیابی صورت گرفته باشد و شما بدانید که چرا فلان رشته را انتخاب و سایر رشته ها را رد کرده اید. خیلی از دانش آموزانی که اکنون دچار سردرگمی و مشکلات شده اند احتمالا دلیل قانع کننده ای برای انتخاب رشته دبیرستان خود نداشته اند. دلایل برخی از دانش آموزان زمان انتخاب رشته دبیرستان این است که می خواهند در فامیل و میان دوستان اعتباری به دست بیاورند. ممکن است از ترس آبرو وخجالت به سراغ ریاضی یا تجربی رفته باشند و رشته انسانی را با توجه به علاقه برنگزینند. یا چندین دوست به دلیل با هم بودن رشته ای را انتخاب کنند یا این که به هوای زودتر تمام شدن مدرسه به سراغ هنرستان بروند.

در کنار این موارد مدرسه نیز در انتخاب رشته اشتباه بی تقصیر نیست. با توجه به معیارهای مدرسه دانش آموزی که معدل بالایی دارد و در دروسی مانند شیمی و زیست نمره بالایی گرفته باید در کلاس تجربی و اگر در دروس فیزیک و ریاضی نمره بالایی گرفته باید در کلاس ریاضی بنشیند. در صورت داشتن معدل پایین نیز جایی در مدرسه ندارد و یا این که باید در کلاس انسانی بنشیند. بنابراین مدرسه نیز باید در پی حل چنین مسائلی باشد.

 • آیا اولین بار که دانشگاه را دیدم روز کنکور و در حوزه امتحانی بود؟

قطعا در اطراف شما هم کسانی بودند که مدام می گفتند که تنها این دو سه سال را درس بخوان و بعد از آن راحت خواهی بود و شما با این تصور روزهای خود را گذراندید و بعد از مواجهه با دانشگاه دیدی که این طور نبوده، کسی به شما گوشزد نکرد که بعد از کنکور زمان راحتی نیست و این تنها بخشی از قسمت سخت زندگیتان است. هر کسی که در سن و سال شما است با این موارد روبه رو شده است.

 • آیا می خواهم سرنوشتی مشابه این دانشجویان داشته باشم؟

برخی از داوطلبین بعد از این که وارد دانشگاه می شوند با نمراتی متفاوت از دبیرستان روبه رو می شوند و گاها مشروط نیز می شوند. این موضوع به این دلیل است که متوجه جو متفاوت دانشگاه نسبت به دبیرستان می شوند. تصور می کنند بعد از کنکور دادن و قبولی در دانشگاه دیگر زمان استراحت فرا رسیده و مشکلات و سختی فقط برای قبل از ورود به دانشگاه است. در حالی که چنین نیست و مشکلات تنها نوعشان عوض می شود و سختی و مشکلات همیشه هست.

ممکن است تصور کنند از باقی هم کلاسی های خود ضعیف تر هستند. انگیزه خود را از دست بدهند و بعد از اتمام دانشگاه و کسب مدرک لیسانس نتوانند شغل مناسبی داشته باشد. تمامی این موارد باعث از بین رفتن عزت نفس فرد خواهد شد. اما باید سعی کند تا با آن مقابله کند. موارد عنوان شده هر لحظه و در مشکلات مختلفی از زندگی احتمال دارد ایجاد شود. بنابراین باید راه های مقابله با آن را دانست.

 • آیا والدینم به طرق مختلف مثل حمایت بیش از حد یا تمنا و اندرز از من توقع بی جا داشتند؟

در برخی خانواده ها به دلیل این که هر یک از اعضای خانواده و حتی پدر و مادر نتوانستند وارد دانشگاه شوند و یا تا جایی که می خواستند تحصیل کنند این فکر را به فرزند کنکوری خود القا می کنند که به جای آن ها و به تلافی راه نرفته آن ها باید در کنکور و گاهی حتی در رشته مورد نظر آن ها پذیرفته شود تا جبران کاستی ها و آرزوهای بر باد رفته آن ها باشد.

وقتی فردی به آرزو و خواسته خود برسد شایسته تحسین است. قرار بر این نیست که کسی فراتر از توان خود تنها برای برآوردن آرزوی سایر افراد تلاش کند. اگر دیدید میان توانمندی شما و آرزوی دیگران فاصله زیادی است میزان نارضایتی شما از زندگی به مراتب بیشتر خواهد شد. برخی هم که در خانواده ای تحصیل کرده به دنیا آمده اند موظفند تا آینده ای مانند آنها داشته باشند. در این شرایط است که فردیت آن ها زیر سوال می رود.

 • آیا واقعا دوست دارم وارد دانشگاه شوم؟

بهتر است در این مورد با خود روراست باشید و ببینید انگیزه اصلی شما برای ورود به دانشگاه چیست؟ قطعا تبلیغات موسسات برای ورود شما به دانشگاه و شرکت در کنکور به سود خودشان بیشتر از شما است. اما شما چه دلیلی دارید؟ برای چشم و هم چشمی با دیگران، یافتن شغل مناسب، مدرک گرایی، فرار از سربازی یا هم رنگ شدن با جماعت؟

از آن جا که امروزه دیگر مدرک گرایی مانند قدیم دارای ارج و قرب نیست پس دلیل خود برای ورود به دانشگاه را بیابید.

سعی کنید با صداقت با این مسئله روبه رو شوید:

 • آیا واقعا به مسیر زندگی خود فکر کرده اید یا تنها دنباله رو مسیری هستید که جامعه برایتان تعیین کرده است؟
 • آیا تصور می کنید که راه نیافتنتان به دانشگاه به این معنی است که در مقایسه با کسی که دانشگاه رفته آدم کند ذهنی هستید؟
 • آیا فکر می کنید که در جلسات خواستگاری برای حفظ آبرو هم که شده باید لیسانس داشته باشید؟ حتی شده رشته (آبیاری گیاهان دریاچه ارومیه)؟
 • اگر سربازی اجباری نبود باز هم تمایل به دانشگاه رفتن داشتید؟

با حل نکردن مسائلی که در بالا گفته شد در آخر دچار گرفتاری خواهید شد و در مخمصه گرفتار می شوید. مشکلاتی مانند حذف ترم، مرخصی، تغییر رشته، انصراف از کنکور و یا حتی شرکت مجدد در کنکور.

 • آیا می دانم چه می خواهم؟

یکی از شرایط رسیدن به موفقیت خودشناسی است. شما باید خود و انگیزه و علایقتان را به خوبی بشناسید تا بتوانید برای زندگی خود تصمیم بگیرید.

اگر می خواهید در آینده از منزلت اجتماعی خوبی برخوردار شوید کار مناسب به همراه درآمد کافی و زندگی بدون دغدغه ای داشته باشید باید از حالا برای آن تلاش کنید. تنها کسی که می تواند به شما کمک کند خودتان هستید. منتظر فرد دیگری یا تغییر اوضاع و سیاست ها و یا هر چیز دیگری که بیاید و تغییری در زندگیتان دهد نباشید.

 • آیا می خواهم چند باز از یک سوراخ گزیده شوم و اشتباهاتم را تکرار کنم؟

برخی افراد تا خودشان مسیر اشتباهی را طی نکنند متوجه بد بودن آن نخواهند شود. اما چند بار می خواهید یک مسیر اشتباه را طی کنید و به چه قیمتی؟

باید این موضوع را به یاد داشته باشید که هیچ گاه نمی توان بدون توجه به گذشته و در نظر گرفتن آینده زندگی کرد. انتخاب های امروز شما خیلی از تصمیمات آینده شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین سعی کنید اشتباهات خود را بشناسید و آن ها را تکرار نکنید.

 • حالا با این اوضاع انتخاب رشته انجام دهم؟

برای این که بهترین انتخاب را داشته باشید و این که بدانید باید چه انتخابی انجام دهید، بهتر است تا در فرصتی که مابین اعلام نتایج تا انتخاب رشته دارید به تحقیق در مورد دانشگاه های مورد نظر خود بپردازید. می توانید در صورت امکان به دانشگاه های مورد نظر رفته و مستقیم آن جا را ببینید یا این که به سایت آن ها رفته و اطلاعاتی از قبیل سال تاسیس، رتبه علمی، امکانات آموزشی، سابقه و دست آوردهای علمی اساتید و … را بررسی کنید.

اگر به دانشگاه رفتید تنها به صحبت های دانشجویان اکتفا نکنید. از اساتید و حتی مدیر گروه رشته ای که می خواهید در آن ادامه تحصیل دهید در مورد شرایط رشته و دانشگاه سوال کنید. در صحبت با دانشجویان با طیف وسیعی از آن ها صحبت کنید. از معدل و رتبه کنکور آن ها و هم چنین وضعیت تحصیلی آن ها در دانشگاه پرس و جو کنید.

 • برای انتخاب رشته باید به چه نکاتی توجه کنم؟

برای این مرحله بهتر است ابتدا خودتان را به خوبی بشناسید. ببینید که دلیلتان از انتخاب رشته مورد نظر چیست؟ می خواهید در آینده چه شغلی داشته باشید؟ کارمند دولتی باشید یا شرکت خصوصی؟ می خواهید کارآفرین شوید؟ میزان درآمدتان را تا چه حد تصور می کنید؟ می خواهید بعد از 4 سال و گرفتن لیسانس وارد بازار کار شوید و یا این که تصمیم به ادامه تحصیل دارید؟ رشته مورد نظرتان اشباع شده است یا تا 4 سال تحصیل شما این اتفاق خواهد افتاد؟ و سوالاتی از این قبیل و در پی پاسخ مناسب و بدون احساس در مورد آن ها باشید.

با یافتن پاسخ این سوالات خیلی راحت تر می توانید رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و بعد از 4 سال خوشحال خواهید بود که در زمان انتخاب رشته به همه جوانب دقت کرده اید. این سوالاتی است که خودتان باید به آن ها پاسخ دهید و دیگران نمی توانند کمکی در این زمینه به شما بکنند. راهنمایی های دیگران مفید است ولی در نهایت این شما هستید که می دانید چه می خواهید و می خواهید چه کاری انجام دهید.

 • آیا حاضرم برای پذیرفتن مسائل پیش رویم آماده شوم؟

دانستن یک سری مسائل ضروری است. یکی از این موارد این است که اگر قبل از پایان دومین ترم از دانشگاه خود انصراف دهید حق شرکت مجدد در دانشگاه را نخواهید داشت و تنها یک بار می توانید انصراف داده و مجدد در دانشگاه شرکت کنید.

دانشگاه های دولتی یک سری شرایط دارند که در صورت عدم رعایت آن ها با مشکلاتی مواجهه خواهید شد. برای مثال اگر در امتحان پایان ترم شرکت نکنید نمره آن درس صفر خواهد شد. غیبت بیش از حد مجاز نیست مگر با رضایت استاد. مشروطی بیش از 3 ترم اخراج آموزشی را در پی دارد و اگر می خواهید درس خود را ادامه دهید باید مجدد درخواست دهید و منتظر پاسخ باشید.

شرایط اسکان نیز از جمله مسائلی است که باید به آن توجه کنید. شرایط ورود به شهر جدید و زندگی بدور از خانواده را دارید؟ شرایط حضور در خوابگاه و زندگی در کنار چندین شخص جدید را دارید؟

 • کنکور در مقایسه با کل زندگیم چقدر دارای اهمیت است؟

شرایط ورود به دانشگاه و اهمیت آن نسبت به دوران قبل تر تغییر پیدا کرده است. در گذشته هر کسی توانایی ورود به دانشگاه را نداشت و کسی که به دانشگاه راه می یافت دارای ارزش بسیاری بود ولی حالا با بیشتر شدن ظرفیت دانشگاه ها و زیاد شدن دانشگاه های مختلف راه یابی به آن راحت تر شده است.

قطعا عواملی که در موسسات کنکوری فعالیت می کنند هیچ گاه به شما نخواهند گفت که در زندگی مشکلات خیلی بزرگ تری نسبت به قبولی و ورود به دانشگاه وجود دارد. شما باید خود را برای بعد از آن و رویایی با مسائل بزرگتر آماده کنید و بدانید که قبولی در کنکور تنها گذر از یکی از مراحل سخت زندگیتان است.

بی توجهی به آینده شغلی نیز اشتباه است. آیا می دانید بعد از فارغ التحصیلی می خواهید چه کار کنید و آیا آموخته های شما به کارتان خواهد آمد؟

بنابراین سعی کنید وقتی در مسیر شرکت در آزمون سراسری و قبولی در دانشگاه قدم گذاشته اید آگاهانه پیش بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *