5 راهکار برای افزایش یادگیری

5 راهکار برای افزایش یادگیری

5 راهکار برای افزایش یادگیری

چگونگی بالا بردن و افزایش یادگیری

می توان گفت که تمامی موفقیت ها با استفاده از راهبردهای متفکرانه و بلند مدت و پیوسته بودن کارها به دست آمده است. ممکن است این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که، کسانی که مفاهیم جدید را به سادگی می آموزند از چه روش هایی برای این کار استفاده می کنند. برای درک و فهمیدن این موضوع ادامه مطلب را دنبال کنید.

اکثر مردم “شکست خوردن” و هم چنین ” تلاش و کار سخت” را دوست ندارند، این موضوع که روشی هوشمندانه وجود دارد تا بتوانند به موفقیت برسند برایشان جالب است.

“راه حل های فوری” اغلب وجود ندارند

همه ما خواهان این هستیم که با یک نسخه جادویی بتوانیم یک شبه پولدار شویم یا 30 کیلو وزن کم کنیم، اما رسیدن به این اهداف تنها با اجرای یک برنامه بلند مدت و استمرار در انجام آن اتفاق می افتد. حتی اگر از بهترین روش ها برای رسیدن به هدف خود استفاده کنید باز هم نمی توانید در کوتاه مدت به آن برسید.

راهبرد بدون شیوه و روش، در واقع آرام ترین مسیر رسیدن به پیروزی است و هم چنین شیوه و روش بدون راهبرد، همان سر و صدای قبل از شکست است. (سان تزو از کتاب هنر جنگ)

روش ها به تنهایی نیز می توانند موثر واقع شوند اما اگر بخواهیم به اهداف بزرگ خود برسیم، باید روش های خود را در قالب برنامه ای طولانی مدت اجرا کنیم. به طور کلی راهبردها باید تکمیل کننده طرح کلی باشند نه این که آن را ضعیف کرده و یا این که جایگزین آن شوند. تکیه بیش از حد روی روش ها به این معنی است که راهبرد درستی برای رسیدن به هدف وجود ندارد.

خود را در موقعیت پیروزی تصور کنید (راهبرد)

همیشه سخت ترین بخش رسیدن به هدف شروع کردن است. اگرموضوعات انحرافی و مسائلی که غیر ضروری است در اطراف شما زیاد باشد، انگیزه برای شروع کار پایین می آید.

برای این که با وجود این مسائل و موارد غیر ضروری در اطراف بتوان کار خود را شروع کرد، افراد از روش های مختلفی استفاده می کنند، از قبیل: خاموش کردن گوشی و در آخر در نظر گرفتن جایزه ای برای این کار. این روش شاید برای درس خواندن اجباری تاثیر چندانی نداشته باشد. زیرا این روش در بلند مدت جوابگو نخواهد بود. در این مثال، بی تناسبی روش مورد استفاده با حل مشکل، به این موضوع بر می گردد که به مشکل واقعی توجهی نشده است.

برای مثال، به جای این که خود را با انگیزه پایین به کاری مجبور کنید، بهتر است روش خود را تغییر داده و با روش هایی به افزایش انگیزه برای انجام کار خود بپردازید که می توان از آن به خواب کافی، ورزش، تغذیه مناسب، برنامه ریزی زمان های مطالعه و بررسی روزانه میزان دست یابی به اهداف اشاره کرد.

اگر شما بتوانید خود را در موقعیت موفقیت قرار دهید اصلا نیاز به برنامه خاصی ندارید بلکه با انجام کار و روال عادی برنامه خود می توانید به موفقیت برسید.

استفاده از تمام قوا (روش)

این که در موقعیت قرار بگیرید خوب است اما همیشه برای رسیدن به موفقیت کافی نیست، زیرا انجام کاری که گاهی تصور می کنید درست است خیلی ساده نیست.

یک روشی که می توان گفت روشی مناسب برای غلبه بر بی انگیزگی و بی میلی در کارهاست، روشی به نام تعویق طبقه ای است.

این روش توسط پروفسوری از دانشگاه استنفور ابداع شده است. در این روش، میزان انگیزش فرد برای انجام یک کار با توجه به جذابیت آن طبقه بندی می شود. در واقع با این کار از به تعویق افتادن کارهایی که دارای اولویت بالایی هستند خودداری می شود. به عنوان مثال می توان گفت که چک کردن ایمیل و یا تمیز کردن منزل در اولویت به عنوان یه کار مهم قرار نمی گیرد.

برای چیزی تلاش کنید که ارزش جنگیدن را دارد (راهبرد)

مطالعه دروسی مانند، فیزیک، زیست شناسی و سایر دروسی که در زندگی روزانه شما نقشی ندارند ممکن است زمان شما را برای یادگیری موارد مهم از بین ببرند. زندگی زمان خیلی کوتاهی است و شما باید بتوانید بین مفاهیم غیر ضروری و مفاهیم و مواردی که یادگیری آن در زندگی آینده شما تاثیر گذار است یکی را انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید انتخاب تصمیمی درست نیاز به روشی هوشمندانه دارد. به یادگیری علومی بپردازید که در آینده به کمکتان می آید، در زندگی و کارتان موثر است و هم این که باعث افزایش اطلاعات عمومی شما می شود و باعث می شود در جمع دوستانتان حرفی برای گفتن داشته باشید. سعی کنید که هیچ گاه وقت خود را بخاطر یادگیری دروسی که به کارتان نمی آید یا علاقه ای به آن ندارید هدر ندهید. اگر درسی را با اشتیاق دنبال کنید قطعا بهتر آن را خواهید آموخت و به نحو احسن نیز آن را اجرا خواهید کرد.

ماشین تبلیغاتی (روش)

متاسفانه گاهی مجبورید درس هایی را یاد بگیرید که هیچ جذابیتی برایتان ندارد. این موضوع بسیاری از افراد را ناراحت می کند اما راه هایی نیز برای غلبه بر آن وجود دارد.

در مبارزاتی شرکت کنید که یقین دارید در آن ها برنده هستید (راهبرد)

برخی افراد هستند که عادت دارند زمان مطالعه برای یادگیری را به تعویق بیندازند. بعد از آن به دنبال این هستند که در کمترین زمان حجم زیادی از مطالب را یاد بگیرند. در این بین کسانی هم هستند که به مطالعه روزانه چند ساعت ولی با تمرکز بالا معتقدند. با این که این موضوع غیر ممکن نیست که بتوان به صورت فشرده موارد زیادی را آموخت ولی این کار توصیه نمی شود. پیاده روی آرام و پیوسته در یک ماراتن خیلی راحت تر است تا این که مسیری را به سرعت طی کرده و بعد از آن استراحت کنیم. به عبارتی سعی کنید کارهای خود را انباشته نکنید بلکه آن را به قسمت های کوچکی که توان انجام آن ها را دارید تقسیم کنید.

در مبارزاتی شرکت کنید که می توانید پیروز شوید (روش)

گاهی اوضاع به گونه ای پیش می رود که انگار به جای کنترل ما روی کارها، زندگی و امور ما توسط کارها کنترل می شود. اما راه هایی برای درست کردن این اوضاع وجود دارد. اگر می دانید که امکان دارد که اتفاق غیر منتظره ای رخ دهد، می توانید زمان بیشتری به خود بدهید، برنامه ریزی خود را بر اساس ورودی (زمان، صفحاتی که باید خوانده شود و …) تنظیم کنید یا این که برنامه خود را بر اساس اتفاقات غیر منتظره تنظیم کنید. یعنی در داخل برنامه ریزی خود احتمال هر گونه اتفاق غیر منتظره ای را بدهید.

زمین جنگ خود را انتخاب کنید (راهبرد)

مدرسه به ما یا داد که یادگیری یک مفهوم، با نشستن در کلاس درس، خواندن کتاب، انجام تکالیف و حفظ کردن برخی مفاهیم درسی به دست خواهد آمد اما این تصور اشتباه است. زیرا امروزه محتوای غنی را در هر جایی می توان یافت و الزاما تنها در مدرسه نباید آن را آموخت.

هرگز خود را محدود به روش های یادگیری سنتی نکنید. در سایت هایی مانند یوتیوب، ادیبل، کورس آرا و … به دنبال موارد آموزشی خوب باشید و از کتابخانه های آنلاین نیز می توانید کتاب و مقاله به منظور یادگیری بهتر و بیشتر استفاده کنید. سعی کنید در گروه های علمی حضوری فعال داشته باشید. در کلاس هایی خارج از کلاس درس نیز شرکت کنید تا مفاهیم تازه و جدیدی را بیاموزید.

برای یادگیری راه های زیادی وجود دارد و هیچ گونه بهانه ای برای استفاده نکردن از خلاقیت وجود ندارد.

موقعیت خود را تقویت کنید (روش)

وقتی بهترین محیط و محتوا را برای هدفتان پیدا کردید، زمانی را در برنامه خود به مطالعه کردن اختصاص دهید.

این زمان می تواند قبل از خواب و یا گوش دادن پادکست باشد. اگر بتوانید مطالعه را به طور پیوسته انجام دهید، آن گاه ادامه آن برایتان آسان تر خواهد بود.

اگر برای یادگیری نیاز به اندکی هزینه دارید مانند خرید هدفون برای گوش دادن به پادکست ها این کار را انجام دهید.

از تسلیم شدن خجالت نکشید (راهبرد)

اگر مطالعه شما در زمینه کتاب، موضوع، پروژه و یا زبان دیگر است، این را بدانید که تسلیم شدن همواره به معنای شکست نیست. گاهی شما در مورد سطح دشواری، محدوده زمانی لازم و یا مزیت های تلاش دچار اشتباه می شوید. در زمان های مختلف، اولویت ها تغییر می کند و نیاز است زمان و انرژی مجددی  را روی کار بگذارید.

شرایط هر چه باشد از کناره گرفتن نترسید. تحصیل تا آخر عمر اتفاق می افتد و هر روزی که می گذرد تنها یکی از جنگ هایی است که با آن روبه رو شده ایم.

شاید تسلیم شدن، به معنی پیروز شدن نباشد اما به معنی شکست دائمی نیز نیست.

عقب نشینی روشمند

وقتی که خواهان تسلیم شدن نیستید اما توانایی ادامه دادن مسیر را نیز ندارید می توانید به عقب نشینی روشمند روی بیاورید. اگر زمان زیادی را مطالعه کرده اید بهتر است مدتی را به خود استراحت دهید. اگر در خواندن مطلبی به مشکل خوردید می توانید موضوع دیگری را مطالعه کنید و یا این که آن موضوع را از جایی دیگر مطالعه کنید.

یک گام به عقب برگردید و مجددا با انرژی مضاعف به کار خود ادامه دهید.

این توصیه در مقیاس های بزرگ تر نیز کاربردی است. اگر چند روز خود را از دست داده اید نگران نباشید. بهتر است اهدافتان را اصلاح کرده و یا برنامه خود را گسترش دهید.

درست است که عقب نشینی روش ایده آلی نیست اما اگر به شما نیرویی مجدد برای ادامه مسیر را بدهد ارزش دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *