9 پله و 20 عامل موفقیت در کنکور

9 پله و 20 عامل موفقیت در کنکور

هر ساله تعداد زیادی داوطلب در کنکور سراسری شرکت می کنند اما از این تعداد چندین هزار نفری تنها تعداد اندکی می توانند به آن چه که هدف آن هاست در کنکور سراسری، از قبیل رشته و دانشگاه مورد نظر برسند.

با توجه به اینکه افراد زیادی برای رسیدن به موفقیت در این رقابت فوق العاده نزدیک سخت تلاش می کنند، لازم است بدانید برای رسیدن به موفقیت باید چه کارهایی را انجام دهید تا به موفقیت در کنکور برسید. در ادامه این مطلب با من همراه باشید تا شما را با 9 پله تا موفقیت در کنکور آشنا کنم.

خواستن توانستن است

“تفاوت بین فردی موفق و ناموفق در ناتوانی یا کمبود دانش او نیست، بلکه در نخواستن اوست” وینسنت تی لمباردی.

داشتن آرزو یکی از لوازم رسیدن به هدف است. فرق آدم های موفق با دیگران این است که بیشتر از هر چیز دیگری آرزوی رسیدن به موفقیت را دارند. نه این که لزوما توانایی بیشتری دارند. درست است که داشتن توانایی کمکی برای رسیدن به موفقیت است اما لزوما همه چیز نیست. بودند کسانی که توانایی لازم را داشتند اما به قدر کافی آرزوی رسیدن به هدف و موفقیت را نداشتند. یا به عبارتی خواستن شان به اندازه ای که آن ها را به حرکت وا دارد نبود.

یکی از مهم ترین عوامل رسیدن به موفقیت این است که واقعا بخواهید موفق شوید و روی آن پافشاری کنید. وقتی واقعا چیزی را بخواهید تمام عوامل هستی دست به دست هم می دهند تا شما به خواسته خود برسید. پس هیچ وقت نگذارید انرژی منفی که از سمت اطرافیان گاها به شما می رسد و یا اتفاقات ناگهانی و گاهی ناگوار شما را از رسیدن به هدفتان و خواسته تان باز دارد. باید به گونه ای باشید که تا به چیزی که هدف و خواسته شماست نرسیدید از تلاش باز نایستید. بنابراین باید هدفتان را از شرکت در کنکور سراسری مشخص کنید و در مسیر آن حرکت کنید. هر چند بار در مسیر به در بسته خوردید یا شکست خوردید، باز به تلاش خود هر چه بیشتر ادامه دهید. مطمئن باشید موفق خواهید شد.

برای علاقه ات بجنگ

بسیاری از دانش آموزان، از لحاظ توانایی در یادگیری مانند هم هستند اما در پیشرفت تحصیلی تفاوت دارند. چیزی که باعث ایجاد این تفاوت می شود علاقه است. علاقه در انجام کاری باعث می شود که در یادگیری آن و سعی در پیشرفت علاقه بیشتری داشته باشیم. علاقه در انجام کارها نه تنها در تحصیل بلکه در سایر مراحل زندگی و موفقیت های دیگر نیز کمک کننده است. بین دو شخصی که یک موضوعی را یاد می گیرند کسی که علاقه به آموزش آن را دارد سریع تر و بهتر موضوع را درک می کند و یاد می گیرد. بنابراین باید نقش علاقه را هم در تحصیل و سایر کارهای خود در نظر بگیرید، چون نقش موثری در موفقیت دارد.

حواس پرتی ها را دور بریز

یکی دیگر از عوامل ایجاد موفقیت داشتن تمرکز است. شخص باید بتواند این توانایی را در خود ایجاد کند که هنگام درس خواندن و مطالعه کردن به چیزهای دیگر فکر نکند و هر چیزی را که باعث پرت شدن حواسش می شود  از محیط و از خود دور کند. باید بتوان عواملی که باعث ایجاد حواس پرتی می شود را شناخت و از آن ها دوری کرد. از عوامل ایجاد حواس پرتی می توان به بی علاقگی به موضوع، ناهماهنگی اراده و تخیل، مشغول بودن ذهن و… اشاره کرد.

برنامه ریزی یعنی نقشه راه کنکور

کمتر کسی را می توان یافت که بدون برنامه ریزی بتواند درست و منظم پیش برود. برنامه ریزی به شما کمک می کند که راحت تر به سمت هدف خود گام بردارید. سعی کنید در برنامه ریزی اهداف خود را دسته بندی کنید. یعنی به هدف های روزانه، هفتگی، ماهانه و بلند مدت تقسیم کنید. اگر هدف تنها به بلند مدت تقسیم شود هم عمل به آن امکان دارد به تعویق بیوفتد و هم از هیجان و ذوق رسیدن به آن کاسته می شود. در فرآیند برنامه ریزی همیشه باید توجه داشته باشید که طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید انجام دهید نه این که در انجام آن ناتوان باشید و این موضوع باعث ناراحتی و دلزدگی شما از ادامه برنامه و درس خواندن شود. اگر شما جزو افرادی هستید که تا به حال با برنامه پیش نرفتید ممکن است ابتدا سخت باشد اما کم کم می توانید مطابق با برنامه پیش بروید.

بدون هدف ممنوع

برنامه ریزی درست زمانی اتفاق می افتد که هدف روشن و مشخص باشد و تصویر درست و روشنی از آن در پیش روی ما باشد. هدف بلند مدت می تواند قبولی در رشته خاص باشد و هدف کوتاه مدت برنامه ریزی برای تمام کردن بخشی از درس یا کتاب در پایان سه ماه، برنامه ریزی ماهانه و هفتگی نیز می تواند در برنامه کوتاه مدت جای بگیرد.

تو نتونی پس کی می تونه؟

دیل کارنگی می گوید:” کسی می تواند به بعید ترین نقطه برسد که می خواهد کاری را انجام دهد و جرات انجام دادنش را دارد. قایق اطمینان از ساحل دور نمی شود.” شما چطور؟ جرات انجام کارهای غیر ممکن را دارید؟ همیشه باید لحظاتی در زندگیتان باشد که جرات انجام کارهای غیر ممکن را داشته باشید.

بسیاری از افراد وقتی صحبت از آزمون و کنکور سراسری می شود خود را دست کم می گیرند و قبولی و جایگاه خود را در رشته و دانشگاه های خوب و خاص ناممکن می دانند. تصور می کنند که نمی توانند مباحث دشوار را یاد بگیرند. همین افکار منفی باعث می شود که فرد نتواند تمام توانایی خود در انجام کارها بروز دهد و باعث می شود کمترین تلاش خود را انجام دهد.

سعی کنید با اندکی سخت گیری به خود و کمتر کردن تفریحات به آن چه که می خواهید برسید. خود را دست کم نگیرید و بدانید هر فردی با تلاش می تواند به آن چه که می خواهد برسد.

ثابت قدم باش

فرد با اراده و با علاقه خیلی بیشتر از فردی که علاقه کمی دارد و یا سریع اراده و انگیزه خود را برای انجام کاری از دست می دهد موفق است. بسیاری از داوطلبان هستند که خوب برنامه ریزی می کنند و خوب نیز پیش می روند اما در ادامه مسیر اراده و انگیزه خود را برای انجام کار از دست می دهند. هر لحظه از زندگی، به دلیل شرایطی ممکن است مدتی را نتوان به اندازه ای که باید تلاش کرد اما مهم این جاست که بتواند خود را جمع و جور کند و به مسیر خود ادامه دهد. همیشه باید این تصویر در جلوی چشم شما باشد که هدف شما چیست و این تلاش برای چیست؟ بنابراین روند و فرآیند تلاش نباید افت کند.

از شکست نترس

نباید هیچ گاه به شکست خوردن به عنوان یک دشمن برای رسیدن به موفقیت نگاه کرد. بلکه شکست خوردن هم می تواند باعث دلسرد شدن شود و هم می تواند به شما چیزی یاد دهد و انگیزه ادامه مسیر باشد. برخی از داوطلبان تصور می کنند که از همان لحظه که شروع به تست زدن می کنند باید همه را درست بزنند یا در همه آزمون ها موفق شوند. در صورتی که باید بدانند که مسیر رسیدن به موفقیت هموار نیست و برای همه هم به یک شکل نیست. ممکن است بارها شکست بخورند و یا حتی چندین بار در کنکور شرکت کنند، باید بدانند که  از شکست های خود برای پیروزی و رسیدن به موفقیت استفاده کنند.

تسلیم نشو

موفقیت چیزی نیست که یک باره به دست بیاید بلکه باید به دنبال آن بروید و تنها خود شما می توانید آن را به دست بیاورید. همه کسانی که در آزمون سراسری شرکت می کنند خواهان رتبه برتر هستند. همه می خواهند بهترین رتبه را داشته باشند و در بهترین دانشگاه قبول شوند در صورتی که تنها کسانی می توانند به این مهم دست یابند که تلاش بیشتری بکنند و تنبلی را کنار بگذارند.

باید سعی کنید برای این که به آن چه خواسته قلبیتان است برسید. چه قبولی در آزمون سراسری چه در مراحل دیگر از زندگی تمام تلاش و انرژی خود را برای آن بگذارید. باید بیشتر از هر چیزی آن را بخواهید و بدانید برای این که بهترین چیز را به دست آورید باید تا جایی که می توانید تلاش کنید و از چیزهای کوچک مدتی دور شوید. انجام این کارها و اراده برای پیش بردن کمک شایانی در تحقق رویاهایتان به شما می کند.

حالا که با 9 پله موفقیت در کنکور آشنا شدیم می خواهیم با 20 عامل موفقیت در کنکور آشنا بشیم:

آزمون های آزمایشی

1- سعی کنید طبق برنامه راهبردی و تقسیم بندی آزمون مورد نظرتان پیش بروید و تا حد امکان نسبت به آن عقب نمانید.

2- پس از پایان آزمون، نکات آن را ارزیابی و یادداشت نمایید تا برای آزمون بعدی آن ها را مرور و یادآوری کنید.

3- روزهای پایانی هفته، بیشتر به مطالعه دروس پایه بپردازید. مثلا آخر هفته به مطالعه متن و تمرینات کتاب ریاضی 3 و خلاصه برداری از آن بپردازید و اگر این کار را به پایان رساندید طبق یک برنامه منظم هر هفته به مرور خلاصه ها و تست های یادآور بپردازید.

انتخاب کتاب تست

4- پس از یادگیری و مطالعه دقیق کتاب و جزوه کلاس، می توان برای آموزش، افزایش سرعت عمل و تسلط بیشتر به کتاب های کمک آموزشی مراجعه نمود. انتخاب کتاب تست بر اساس سلیقه، توانایی و هدف دانش آموز صورت می گیرد. ممکن است یک کتاب کمک درسی برای یک دانش آموز مفید باشد ولی برای فرد دیگری قابل استفاده نباشد. بنابراین بهترین شخصی که می تواند به دانش آموز در انتخاب کتاب تست کمک کند، خود او است. اما نکته ای که به طور کلی باید برای خرید کتاب تست رعایت شود این است که تست ها و سوالات مطرح شده در کتاب جنبه مفهومی و چالشی داشته باشند؛ البته سعی کنید تا حد امکان از انتخاب انتشاراتی که با سوالاتی غیر معقول سبب گمراهی و کاهش اعتماد به نفس در دانش آموز می گردند، پرهیز نمایید.

نگرانی در مورد تاثیر معدل در کنکور

5- زیاد بر روی این موضوع متمرکز نشوید. اگر که معدل بالایی دارید به خود مغرور نشوید و اگر معدلتان باب میلتان نیست، چندان نیاز نیست که نگران باشید چرا که بخش اعظم نتیجه شما در جلسه کنکور سراسری رغم می خورد و می توانید با درخشش در این آزمون تاثیر منفی معدل خود را بپوشانید.

ساعات مطالعه هفتگی

6- حتما توجه داشته باشید که ساعات مطالعه هر فرد مخصوص به خودش است و نباید با سایرین مقایسه شود. بهتر است اگر که ساعت مطالعه مطلوبی ندارید، نوع و روش مطالعه خود را بازبینی و اصلاح کنید.

7- استراحت به موقع و به اندازه، در افزایش بازدهی مطالعه و یادگیری بسیار موثر است؛ لذا اگر از مطالعه خسته شدید و احساس کردید که نیاز به استراحت و وقفه دارید، بدون اضطراب دست از مطالعه بردارید و به مغزتان استراحت دهید.

8- ساعت و میزان خواب در هر فرد، نیز اختصاصی است؛ ممکن است یک نفر با 9 ساعت خواب، نشاط و انرژی کافی برای شروع روز را پیدا کند و یک نفر دیگر با 7 ساعت همان احساس را داشته باشد؛ فقط توجه داشته باشید که برنامه خواب خود را تنظیم و منظم نمایید و ساعات مشخصی از روز را به خوابیدن اختصاص دهید.

اهمیت تغذیه صحیح و ورزش

9- تغذیه صحیح و مناسب شامل مواد مغذی و کم چرب، به سلامت بیشتر بدن و افزایش بازدهی مغز در این دوران کمک بسزایی خواهد کرد. مصرف روزانه گردو، عسل، لبنیات، میوه و سبزیجات بخصوص اسفناج و کرفس را در رژیم غذایی خود فراموش نکنید.

10- حتما تاکنون متوجه شده اید که ورزش کردن سبب افزایش نشاط و روحیه می شود. ورزش و حرکت هماهنگ اندام ها سبب افزایش سطح اکسیژن در خون و بهبود عملکرد مغز می گردد؛ بنابراین ورزش را بصورت روزانه در برنامه خود بگنجانید.

وضعیت محیط مطالعه

11- مکان مطالعه باید آرام، منظم، خلوت، دارای نور و دمای مناسب باشد. دمای بالا سبب خواب آلودگی و دمای پایین باعث عدم تمرکز می شود. هم چنین از قرار دادن ابزار و وسایلی که موجب حواس پرتی می گردند، خودداری نمایید. ترجیحا برای مطالعه مکان خاصی را در نظر داشته باشید و از مطالعه کردن بر روی تخت، زمین و … پرهیز کنید. همان طور که در مقالات پیشین نیز ذکر شد بهترین وضعیت برای مطالعه، نشستن پشت میز مطالعه است.

شیوه مطالعه

12- شیوه و روش مطالعه، موضوعی گسترده است که در مقالات زیادی به تفضیل آورده شده اند. بنابراین می توانیم به اختصار بگوییم که مهمترین اصل مطالعه یادگرفتن و درک کردن است. سعی کنید مطالب را ابتدا خوب بخوانید، سپس با طرح سوالاتی از خود، به مفهوم و ژرفای آن بیاندیشید و در نهایت مطلب را به خاطر بسپارید. مطالعه بدون تفکر نقادانه و تفکر عمیق، فاقد ارزش خواهد بود.

در نظر داشتن هدف

13- در هنگام مطالعه، مطلقا به درصد و قبولی در دانشگاه فکر نکنید، هدف خود را یادگیری قرار دهید و در حین خواندن مطالب، نکات مهم را به خوبی فرا بگیرید و یادداشت نمایید.

14- اگر در تابستان گذشته، مطالعه کافی نداشتید و گمان می کنید که از میدان رقابت دور مانده اید، لازم است که بدانید کنکور اکنون برگزار نمی شود و اتفاقات بسیاری در سال جاری خواهد افتاد، لذا آرامش خود را حفظ کنید و به هیچ وجه نگران و مضطرب نباشید؛ برنامه ای اصولی ترتیب دهید که جبرانگر کاستی ها باشد.

15- مهم ترین عوامل شکست در کنکور، رقابت های نادرست و افراطی، حساسیت های منفی به درصد آزمون های آزمایشی و مقایسه کردن خود با دیگران است. این عوامل سبب درجا زدن داوطلب و بازماندن از موفقیت هستند و به هیچ عنوان فایده ای برای داوطلب ندارد.

16- یکی از موضوعاتی که بسیار اهمیت دارد این است که پس از شرکت در کنکور، آرامش داشته باشید و بدانید که کوتاهی نکرده اید، لذا اکنون لازم نیست به درصد، کنکور، قبولی در رشته و دانشگاه خاصی فکر کنید. این افکار ممکن است سبب ایجاد احساس نگرانی و افسردگی در فرد شوند که زمینه ساز پسرفت تحصیلی می باشند. لذا با توکل بر خدا و سپردن نتیجه امور به دست او، فکر و ذهن خود را با تمام قوا معطوف درس و یادگیری نمایید.

برطرف کردن نواقص درسی

17- اگر بصورت پیاپی در دو آزمون آزمایشی مشاهده کردید که درصدهای مربوط به یک یا چند درس در حال افت هستند، علل آن را ریشه یابی کنید و به دنبال راه حل باشید؛ اگر خودتان متوجه این دلایل نشدید، این موضوع را با یک مشاور تحصیلی در میان بگذارید.

بهینه سازی زمان و بهره بردن از اوقات تلف شده

18- در زمان های استراحت بین دو کلاس، انرژی خود را بیهوده تلف نکنید و با تغذیه مناسب و استراحت دادن به مغز، خودتان را برای شروع یک کلاس دیگر آماده نمایید. هم چنین می توانید در مسیرهای رفت و آمد به مدرسه، خلاصه برداری های خود را مطالعه و مرور نمایید تا از این زمان های تلف شده، نهایت استفاده را کرده باشید.

رقابت صحیح تحصیلی

19- ممکن است برخی از هم کلاسی ها و دوستانتان با برخی از رفتارها موجب کاهش مطالعه شما شوند. این گونه افراد غالبا به هر نحوی قصد کاهش روحیه و انگیزه شما را دارند؛ پس تا حد ممکن از آن ها دور بمانید و به رفتارهایشان توجه نکنید تا از حاشیه ها خود را محفوظ نمایید.
20- و در آخر می توانید در مسائل درسی به سایر دوستانتان کمک کنید و از این طریق یادگیری خود را تثبیت نمایید و بعدا از آن ها در مسائلی که مشکل دارید کمک بگیرید. رفع اشکال درسی به بهبود یادگیری کمک زیادی خواهد کرد.

 

در نهایت خوشحال می شوم نظر خودتان را راجع به این مقاله با من در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *